Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Bartek Barczyk – fotograf. Fot. bartekbarczyk.art
Bartek Barczyk – fotograf. Fot. bartekbarczyk.art
Ważnym etapem w Jego karierze zawodowej było fotografowanie ostatnich lat życia Wojciecha Kilara. W efekcie powstał wyjątkowy zapis obrazów przedstawiających wielkiego kompozytora w codziennych życiu. Dokumentował też pracę Philipa Glassa w studiu nagrań na Brooklynie w Nowym Jorku. W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych powstał także cykl portretów innego wybitnego kompozytora – Elliota Goldenthala, który za muzykę do filmu „Frida” otrzymał Oscara i Złoty Glob. Jego fotograficzne klatki zatrzymały się na pracy m.in. Krystiana Zimermana, Romualda Twardowskiego, Krzysztofa Meyera, Anne Sophie Muter, czy Krzysztofa Pendereckiego. Lista nazwisk największych osobowości świata artystycznego, które fotografował, właściwie nie ma końca. Mowa o Bartku Barczyku – jednym z najwybitniejszych artystów fotografików.

Był m.in. oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dokumentował także budowę nowej siedziby NOSPR. Fotografuje najznamienitsze zespoły teatralne i orkiestry symfoniczne na świecie, m.in. Munich Chamber Orchestra, London Symphony Orchestra, Mahler Chamber Orchestra, Vienna Philharmonic Orchestra, czy Filharmonii Narodowej w Warszawie. Bardzo chętnie współpracuje także z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

„Najważniejszym jest wyzwolić migawkę w odpowiednim momencie. Czasem jest to możliwe dzięki bliższej relacji artysta-fotograf, czasem wystarczy spostrzegawczość i refleks, ale czasem jest to przypadek...” – powiedział Bartek Barczyk.

Polecam rozmowę z tym artystą fotografikiem, który na zaproszenie Krystiana Zimermana wylatuje z Nim już pojutrze do Japonii. Pianista odbierze jedną z najważniejszych nagród na świecie, Praemium Imperiale w dziedzinie muzyki. To bardzo prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 1989 roku w dziedzinach architektury, filmu, teatru, malarstwa, muzyki i rzeźby, wyraża uznanie dla globalnego zasięgu dokonań muzycznych naszego pianisty. Honoruje również niezachwianą siłę osobowości Krystiana Zimermana jako Artysty prezentującego najwyższy poziom sztuki muzycznej przez prawie pół wieku.

Nagrody Praemium Imperiale obejmują te obszary osiągnięć, które nie są reprezentowane przez Nagrody Nobla. Przyznawane są corocznie przez Japan Art Association pod honorowym patronatem Jego Cesarskiej Wysokości Księcia Hitachi, młodszego brata Emerytowanego Cesarza Japonii.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Bartkiem Barczykiem
 

Zobacz także

2022-11-28, godz. 20:59 Polskie Radio Lwów na antenie Radia Szczecin [ROZMOWA] 29 października świętowali 30-lecie działalności. W 1992 roku grupa pasjonatów założyła radio, które nawiązuje do tradycji legendarnego, działającego… » więcej 2022-11-27, godz. 20:16 80. rocznica urodzin Jimiego Hendrixa [POSŁUCHAJ] Dziś (27 listopada) ważny dzień dla fanów muzyki gitarowej. Tej trochę głośniejszej. Dlaczego? Dziś 80. rocznica urodzin wirtuoza gitary i jednego z najważniejszych… » więcej 2022-11-27, godz. 20:44 Krystyna Czubówna na Festiwalu Czytania [POSŁUCHAJ] 10 Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka - "Odkrywcy Wyobraźni"rozpoczął się w piątek (25 listopada) w Książnicy Pomorskiej od spotkania autorskiego… » więcej 2022-11-27, godz. 21:17 10 edycja Przeglądu Filmów "O! Góry" im. Tadeusza Piotrowskiego [POSŁUCHAJ] Tegoroczna propozycja jest wyjątkowo bogata w wydarzenia towarzyszące filmom. Wśród nich m.in. spotkanie z Elżbietą Sieradzińską, autorką książki o… » więcej 2022-11-22, godz. 19:52 Kuba Stankiewicz Trio zagra na finał cyklu „Jazz w Willi” [ROZMOWA] Przedwojenne szlagiery napisane m.in. przez urodzonych w Polsce kompozytorów. Najbardziej znanym jest Henryk Wars okrzyknięty prekursorem swingu w naszym kraju… » więcej 2022-11-22, godz. 19:47 Adam Pierończyk | Koncertowa premiera płyty SZYMANOWSKI / X-RAY w Szczecinie [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Adam Pierończyk – jeden z najważniejszych europejskich jazzowych saksofonistów przyjechał do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, aby… » więcej 2022-11-20, godz. 20:50 Hina Maeda – triumfatorka 16. Konkursu im. Henryka Wieniawskiego zagrała w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Najmłodsza uczestniczka finałów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, 20-letnia Hina Maeda okazała się najlepsza… » więcej 2022-11-20, godz. 22:30 Wilczyńska, Miśkiewicz, Frankiewicz... Koncert "Głosy rzeki" w Szczecinie [ROZMOWA] Koncert "Głosy rzeki" jest komentarzem artystów z dziedziny muzyki, teatru i literatury wobec katastrofy ekologicznej, która od kilku miesięcy ma miejsce na… » więcej 2022-11-20, godz. 15:38 Jerzy Połomski przychodził do Polskiego Radia Szczecin wiele razy [WSPOMNIENIE] Jerzy Połomski bardzo często odwiedzał Redakcję Muzyczną Polskiego Radia Szczecin, zwłaszcza od lat 70. do niemal końca ubiegłego wieku. Wówczas był… » więcej 2022-11-20, godz. 11:10 Dominika Chorosińska | „Marzyłam, żeby być aktorką pielgrzymem...” [ROZMOWA] Dominika Chorosińska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie spektakl dyplomowy przygotowywała pod kierunkiem Andrzeja Wajdy. Debiutowała… » więcej
56789