Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie TĘCZA SERC
Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie TĘCZA SERC
Kampania społeczna „POZWÓL DZIECKU ROZKWITAĆ” promuje abstynencję w czasie ciąży wśród młodych ludzi w wieku 13-24 lat. Docieramy do nich z informacją, że kobieta pijąca alkohol w czasie ciąży może zaszkodzić życiu i trwale uszkodzić zdrowie swojego dziecka.
Hasło i oprawa graficzna kampanii zostały stworzone i przygotowane przez młodych ludzi (wolontariuszy Fundacji), na warsztatach prowadzonych przez studentów Akademii Sztuki. W związku z powyższym mamy nadzieję, że przekaz będzie skuteczny i zrozumiały dla przyszłych rodziców. Kampania trwa w dniach od 24 września do 30 listopada. Rozpoczyna się konwencją inauguracyjną oraz uroczystym otwarciem wystawy prac plastycznych „Ważne dziewięć miesięcy bez alkoholu”. Prezentowane będą prace konkursowe dzieci i młodzieży, które zostały nagrodzone lub wyróżnione w dziesięciu edycjach konkursu na przestrzeni lat 2007-2017.
Podczas konwencji odbywa się się uroczyste odsłonięcie plakatu kampanii oraz pokaz spotu. Realizacja celu kampanii odbędzie się poprzez szeroko zakrojoną edukację i popularyzację wiedzy o wpływie alkoholu spożywanego przez kobietę ciężarną na rozwijający się płód.
Kampania będzie się toczyć w Internecie, z którego korzysta większość młodych ludzi, a także w szkołach i mediach. W jej trakcie będą się odbywać w szkołach zajęcia pscyhodukacyjne dla młodzieży, prowadzone przez specjalistów Fundacji. Plakaty i ulotki będą skutecznie przybliżać tematykę. Ponadto odbędzie się bieg PARKUN promujący kampanię i dzień otwarty Specjalistycznej Poradni FAS.

Organizatorem kampanii jest Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”, która od 2007 r. zajmuje się wspieraniem rodzicielstwa zastępczego i pracą z dziećmi z Płodowym Zespołem Alkoholowym, w skrócie nazywanym FAS - Fetal Alcohol Syndrome. Organizatorem jest też Stowarzyszenie Progressum, które od 2016 r. wspólnie z Fundacją podejmuje liczne inicjatywy propagowania abstynencji w czasie ciąży.
Wsparcia dostarczają władze, które objęły kampanię patronatem honorowym: MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO, PREZYDENT MIASTA SZCZECIN I KURATOR OŚWIATY.
Kampania jest współfinansowana ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.

Syndrom FAS jest poważnym i zaskakująco częstym schorzeniem. Wiele matek nie potrafi zdiagnozować skąd biorą się różne problemy ich dziecka. Wiele matek nie chce się przyznać, że piło alkohol w ciąży. Nasze doświadczenie w pracy z dziećmi z FAS wskazuje jak ważna jest profilaktyka i szerzenie wiedzy o konieczności abstynencji w czasie ciąży.

To bardzo realne zagrożenie – wiele kobiet w ciąży uważa, że mały drink czy piwko nie zaszkodzi maluchowi. Zgadzają się na wypicie „po maluchu”. Funkcjonuje wiele mitów, którymi się tłumaczą: że dziecko lepiej śpi, jest spokojniejsze, że ponoć nawet lekarze zalecają lampkę wina, że na początku ciąży można… NIE MOŻNA!

NIE MA BEZPIECZNEJ DAWKI ALKOHOLU W CIĄŻY!
NAWET MAŁA ILOŚĆ SZKODZI ŻYCIU DZIECKA!
Informacje o syndromie FAS – Płodowym Zespole Alkoholowym:

Jest zaburzeniem dotyczącym rozwijającego się płodu, będącym skutkiem narażenia go na działanie alkoholu. Efekty działania alkoholu na dziecko mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się: nieprawidłowym rozwojem psychofizycznym, wadami rozwojowymi narządów wewnętrznych, dysfunkcją mózgu, zmniejszeniem zdolności poznawczych, zaburzeniami uwagi, obniżeniem IQ, niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną aż do śmierci włącznie.
FAS to zespół wad wrodzonych, somatycznych (dotyczących ciała) oraz neurologicznych (układu nerwowego, głównie mózgu). Wady te obejmują: niedobory wzrostu i masy ciała; specyficzny wygląd twarzy (dysmorfie tzn. nieprawidłowości w budowie twarzy); dysfunkcje mózgu (problemy z zachowaniem i uczeniem się oraz z funkcjonowaniem zmysłów i koordynacją ruchową).
FAS jest chorobą nieuleczalną. Osoba z FAS boryka się ze skutkami działania alkoholu nie tylko w pierwszych latach po urodzeniu, ale przez całe życie. MUSISZ WIEDZIEĆ, ŻE:
Bariera łożyska nie jest skuteczna w przypadku leków, wirusów i alkoholu.
Nie określono minimalnej dawki alkoholu, o której można by powiedzieć, że jest całkowicie bezpieczna dla rozwoju dziecka.
Nie ma takiego napoju alkoholowego, który wypity przez matkę w okresie ciąży jest bezpieczny dla jej dziecka.
Szkody wywołane przez alkohol w okresie ciąży są proporcjonalne do ilości i częstotliwości wypijanego przez kobietę alkoholu.
Choć alkohol może mieć negatywny wpływ na wszystkie komórki i narządy, to szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu jest mózg dziecka. Już w bardzo wczesnym okresie ciąży może zostać trwale uszkodzony.
Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie, niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą.
Jedyną przyczyną wystąpienia FAS jest spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży.

Cząsteczki alkoholu z łatwością przenikają przez łożysko i po ok. 40 minutach jego stężenie w płodzie jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki.W Polsce co roku rodzi się ok. 1000 dzieci z pełnoobjawowym FAS!
Dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z alkoholem, opisywane jako FASD, czyli Fetal Alcohol Spectrum Disorder (Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych).
To więcej niż liczba rodzących się dzieci z zespołem Downa!



Informacje o Specjalistycznej Poradni FAS w Szczecinie i jej organizatorze:

Fundacja „Tęcza Serc” jest prężnie działającą organizacją pożytku publicznego, non-profit, powstałą z inicjatywy rodzin zastępczych w 2007 r. Głównym celem naszych działań jest wspieranie dzieci i dorosłych z rodzinnej opieki zastępczej.
Od 2009 r. prowadzimy pracę z dziećmi dotkniętymi Płodowym Zespołem Alkoholowym (FAS-Fetal Alcohol Syndrome). W listopadzie 2011 r. Zarząd Fundacji Tęcza Serc powołał taką placówkę – jako pierwszą w Województwie Zachodniopomorskim udzielającą pomocy dzieciom z Płodowym Zespołem Alkoholowym. Bazą Poradni są nasze doświadczenia w pracy z dziećmi z FAS/FASD i ich opiekunami coraz obszerna wiedza Zespołu Poradni o problemie, a przede wszystkim – coraz większa ilość zgłaszających się rodzin z dziećmi wymagającymi pomocy! Jednak dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym żyją również w rodzinach biologicznych i adopcyjnych. Odpowiadając na ich potrzeby prowadzimy diagnozę i terapię FAS, wspieramy rodziców/opiekunów w grupach wsparcia i grupach terapeutycznych, jak również dbamy o edukację kadry specjalistów, aby posiadała wiedzę o problemach naszych dzieci i wiedziała jak im pomagać (konferencje, warsztaty, wykłady). Troszczymy się także o profilaktykę abstynencji w czasie ciąży (prowadzimy zajęcia z młodzieżą i kobietami, zorganizowaliśmy kampanię społeczną „Po Maluchu !?”  (www.pomaluchu.pl).
Od ponad jedenastu lat wspieramy rodziny zastępcze i dzieci w nich przebywające poprzez różnego rodzaju formy, np.: wczasy socjoterapeutyczne dla rodzin, turnusy i obozy terapeutyczne dla dzieci, warsztaty i szkolenia, grupy wsparcia, poradnictwo i terapie specjalistyczne. W 2013 r. utworzyliśmy CENTRUM WSPIERANIA ROZWOJU DZIECKA I RODZINY oraz SPECJALISTYCZNĄ PLACÓWKĘ WSPARCIA DZIENNEGO „KĄT” dla dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.W ramach Poradni:
dokonujemy diagnozy (w Zespole Diagnostycznym: lekarz, psycholog, terapeuta) i wydajemy opinię z zaleceniami, na wniosek rodziców/opiekunów tworzymy indywidualne programy terapeutyczne, dzieci, które pracują naszym programem terapeutycznym są pod stałą opieką terapeuty, ze względu na ogrom potrzeb i problemów zdrowotnych dzieci z FAS/FASD, prowadzimy również diagnozę i terapię opóźnień neurorozwojowych, integracji sensorycznej SI, indywidualną stymulację słuchu Johansena IAS, terapię bilateralną, terapię ustno-twarzową, terapię EEG Biofeedback, terapię pedagogiczną Instrumental Enrichment, terapię pedagogiczną dzieci z nadpobudliwością psychoruchową i zaburzeniami zachowania, oferujemy dzieciom pomoc psychologiczną, psychiatryczną oraz psychoterapię, prowadzimy konsultacje i poradnictwo dla rodziców dzieci z FAS/FASD, by mogli lepiej rozumieć, co dzieje się z ich dziećmi i wiedzieli jak je wspierać,wspieramy rodziców/opiekunów w grupach wsparcia i grupach terapeutyczno –edukacyjnych, prowadzimy szkolenia dla młodzieży i różnych grup zawodowych (pracowników socjalnych, nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników placówek opiekuńczo -wychowawczych, pracowników schronisk dla kobiet i rodzin).
Zadzwoń, przyjdź:
Szczecin, ul. Kolumba 60
tel. 508 170 803, 91 433 27 27
 

Zobacz także

2022-02-18, godz. 14:02 [18.02.2022] Fundacja Kamienica 1 zaprasza Fundacji Kamienica 1 zaprasza na turniej roundnet na Halę Sportową Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Piastów 40B. 19… » więcej 2022-02-03, godz. 07:31 [3.02.2022] Fundacja Onkologiczna "Rakiety" zaprasza na bezpłatne wydarzenie online "ProfiRAKtyka - dietą w raka!" Z czym kojarzy się nam profilaktyka? Z badaniami przesiewowymi? Z rzucaniem palenia? Ograniczaniem alkoholu? To świetnie! Ale czy wiecie, że to znacznie, znacznie… » więcej 2022-01-22, godz. 14:00 [22.01.2022] Fundacja Siepomaga - Małe serduszko i wielka walka o życie... Ratujemy Zuzię! Wierzę w to, że w życiu nic nie dzieje się przez przypadek. Wierzę, że tak samo było w momencie, w którym poznałam Zuzię i jej rodzinę. Chciałabym… » więcej 2022-01-22, godz. 14:00 [22.01.2022] Pierwszy turniej roundnet w Polsce w 2022 roku rozpoczynający nowy cykl zawodów Gryf Roundnet Cup 2022 na… Zapraszam w imieniu jednego z organizatorów - Fundacji Kamienica 1 - na turniej roundnet na Halę Sportową przy ul. Hożej 6, 29 stycznia (sobota) w godz.: 12:00-20:00… » więcej 2022-01-05, godz. 12:31 [5.01.2022] Solidarni z Kamilą Zuzia Bargieł, siódmoklasistka Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, wspiera nauczycielkę w walce z rakiem, organizując kiermasz z którego pieniądze zostaną… » więcej 2021-12-16, godz. 12:44 [15.12.2021] Rotary Club Szczecin przekazuje dary dla Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Kilka dni temu w przyszłej siedzibie Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego, rozpakowywano z samochodów… » więcej 2021-11-17, godz. 13:06 [17.11.2021] Wieczór poezji "Wierszowanie w Danie" - TWK zaprasza W imieniu Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem chciałabym zaprosić Państwa na wieczór poetycki Pana Stanisława Odwrota, wieloletniego członka naszego… » więcej 2021-11-14, godz. 14:30 [14.11.2021] PZN w Świnoujściu zaprasza na badania Z inicjatywy Polskiego Związku Niewidomych koła terenowego w Świnoujściu i Polskiego Związku Niewidomych w Szczecinie zostanie zorganizowana społeczna akcja… » więcej 2021-10-28, godz. 18:00 [28.10.2021] Wybiła Godzina dla Szczecina i Twojej Miejscowości - informuje Stowarzyszenie Polites W weekend 29 – 31 października odbędzie się Godzina dla Szczecina i Twojej Miejscowości, akcja społeczna, w której każdy może zrobić coś dobrego, pożytecznego… » więcej 2021-10-25, godz. 15:40 [25.10.2021] Fundacja Siepomaga zbiera pieniądze na rzecz nauczycielki II LO w Szczecinie - Ani Koniarskiej CEL ZBIÓRKI: Leczenie nierefundowanym lekiem. Dwa lata temu w życiu Ani pojawiła się okrutna choroba. Zaczęło się od objawów grypopodobnych, a skończyło… » więcej
34567