Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera reportażu
Posłuchaj reportażu Cezarego Galka z Radia Zachód
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z dr. Piotrem Jackiem Krzyżanowskim, współautorem książki "Cyganie. Mity i fakty", autorem publikacji "Między wędrówką a osiedleniem. Cyganie w Polsce w latach 1945-1964".
"Gorzowscy Cyganie z Edwardem Dębickim na czele byli wielokrotnie bohaterami moich reportaży. To świat barwny, kolorowy i fascynujący. W sercu utkwiło mi jednak najbardziej spotkanie, które odbyło się w gościnnym cygańskim domu Państwa Dębickich pod Gorzowem. Na stole obok cygańskiej herbaty i starych zdjęć gospodarze położyli nie odczytany jeszcze do końca, nigdzie dotąd niepublikowany pamiętnik ciotki Pana Edwarda Bronisławy Wajs zwanej Papuszą… Cygańska poetka dzień po dniu skrupulatnie zapisywała w nim szczegóły swojego pięknego choć i tragicznego życia. Wraz z innymi pamiątkami przekazał go przed swoją śmiercią rodzinie Dębickich poeta i przyjaciel Cyganów, Jerzy Ficowski. Przed przybyciem na spotkanie ja też odrobiłem zadanie domowe. Dzięki uprzejmości kolegów z Polskiego Radia Szczecin dotarłem do archiwalnej audycji z 1959 roku, której bohaterką była między innymi Papusza, ale również młody Edward Dębicki oraz członkowie wtedy dopiero co powstałego zespołu Terno. To nagranie zaskoczyło nawet jego. Okazało się, że nigdy dotąd nie słyszał tej audycji w całości. Nie wiadomo, skąd pojawiła się cygańska muzyka, wspomnienia i… ta niesamowita atmosfera czasów, które minęły, ale pamięć o nich musi zostać ocalona…" Tak okoliczności powstania reportażu wyjaśnia Cezary Galek, dziennikarz Radia Zachód.
I tak powstała audycja w audycji, rodzaj mostu między przeszłością i teraźniejszością; między Radiem Szczecin i Radiem Zachód. Połączyła nas Papusza.
"Opowiem Ci o Papuszy" - to tytuł reportażu Cezarego Galka.

Bohater reportażu, Edward Dębicki obchodzi jutro (4,03) 85. urodziny. Życzymy zdrowia, szczęścia oraz wolności we wszystkich życiowych przestrzeniach.
 

Zobacz także

2020-04-22, godz. 11:38 "My z Zygmunta" - reportaż Małgorzaty Frymus Zygmunt Duczyński to jednen z najważniejszych twórców teatru alternatywnego w Polsce. Dla szczecińskiego środowiska artystycznego to nie tylko założyciel… » więcej 2020-04-21, godz. 11:09 "Docent" - reportaż Kamili Litman 19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne… » więcej 2020-04-20, godz. 11:00 "HołmOfis czyli Impro z Krypty w necie" - reportaż Małgorzaty Frymus Kiedy ogłoszono zamknięcie kin i teatrów z powodu epidemii Covid 19 wiele osób poczuło pustkę. Nie będzie można chodzić na spektakle, koncerty... i do… » więcej 2020-04-15, godz. 11:17 "Opowieść o mężach i ojcach - ofiarach zbrodni katyńskiej" - reportaż Małgorzaty Furgi 3 kwietnia 1940 r. w oparciu o decyzję Stalina z 5 marca 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu jenieckiego w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku… » więcej 2020-04-14, godz. 07:10 [14.04.2020] "Gliptykos z Gryfina"- reportaż Małgorzaty Furgi Grupa teatralna Gliptykos zawiązała się spontanicznie w październiku 2010 r. Zespół tworzą pracownicy kultury i oświaty, szefowie gminnych jednostek organizacyjnych… » więcej 2020-04-13, godz. 13:13 „Strzały o świcie” - słuchowisko, dziś po godz. 22 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu… » więcej 2020-04-08, godz. 10:12 "Spóźniłam się" - reportaż Agaty Rokickiej "Tryb specjalny" - za tym niewinnie brzmiącym sformułowaniem kryje się proceder, który oznaczał egzekucje bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci… » więcej 2020-04-07, godz. 13:12 “Lekcja w salonie” reportaż Anny Dudzińskiej Przy komputerach i laptopach. Dzieci na całym świecie uczą się na odległość. Z powodu pandemii koronawirusa ponad półtora miliarda uczniów nie chodzi… » więcej 2020-04-06, godz. 14:54 "Osobno, a jednak tak blisko" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Są na stanowiskach, w szpitalach, gotowi nieść pomoc. Ludzie zwyczajnie niezwyczajni. Jak dodać im otuchy do codziennej walki z rzeczywistością? Szczególnie… » więcej 2020-03-31, godz. 13:50 "Płyniemy jedną łodzią..." - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Gastronomia to nie tylko biznes - to przede wszystkim ludzie. A za każdym człowiekiem stoi jakaś historia. Joanna i jej brat Michał marzyli o własnej restauracji… » więcej
45678