Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
Zegarek porucznika rezerwy Juliana Grunera odnaleziony w Charkowie w 1995 roku-Stowarzyszenie Katyń
Zegarek porucznika rezerwy Juliana Grunera odnaleziony w Charkowie w 1995 roku-Stowarzyszenie Katyń
Ewa Gruner - Żarnoch, wieloletnia prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie nie żyje
Ewa Gruner - Żarnoch, wieloletnia prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie nie żyje
Andrzej Milczanowski. Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Andrzej Milczanowski. Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Julian Gruner. Fot. ze zbiorów rodzinnych
Julian Gruner. Fot. ze zbiorów rodzinnych
List kpt. Wacława Mackiewicza do żony Ireny i synka Zdzisia, Kozielsk 4.II.1940; Muzeum Katyńskie
List kpt. Wacława Mackiewicza do żony Ireny i synka Zdzisia, Kozielsk 4.II.1940; Muzeum Katyńskie
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej. Goście: Jolanta Turlińska-Kępys - prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie oraz dr Paweł Skubisz - dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
3 kwietnia 1940 r. w oparciu o decyzję Stalina z 5 marca 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu jenieckiego w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez kilka tygodni Polacy wywożeni byli z tych obozów do miejsc, gdzie byli rozstrzeliwani. Na mocy tej samej decyzji wymordowano również Polaków przebywających w różnych więzieniach na terenach polskich włączonych do Związku Sowieckiego.
Natomiast w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r., a więc w czasie kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny były masowo deportowane w głąb Rosji. Nielicznym udało się ukryć, unikając wywózki, ale to nie oznaczało, że radzili sobie bez ojców, głównych żywicieli rodziny. O losach mężów i ojców oraz pozostawionych rodzin opowiedzieli: ś.p. Ewa Gruner - Żarnoch, córka porucznika rezerwy, dr. Juliana Grunera (pani Ewa zmarła wczoraj w nocy) , Irena Mackiewicz, żona kpt. Wacława Mackiewicza, Anna Mikiciuk, żona policjanta, porucznika Mieczysława Gadzinowskiego i Andrzej Milczanowski, syn Stanisława Milczanowskiego, prokuratora z Równego. W reportażu wykorzystano nagrania z Archiwum PR Szczecin.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Opowieść o mężach i ojcach - ofiarach zbrodni katyńskiej".
Po reportażu rozmowa z Jolantą Turlińską-Kępys - prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie oraz dr. Pawłem Skubiszem - dyrektorem szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
 

Zobacz także

2020-06-17, godz. 10:55 "Samorządowa przygoda Waldemara Gila" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohater reportażu jak wskazuje jego tytuł był samorządowcem. Pełnił funkcję prezydenta Stargardu Szczecińskiego i starosty stargardzkiego. Wcześniej pracował… » więcej 2020-06-16, godz. 11:18 "Mówienie jest przyjemne" - reportaż Małgorzaty Furgi Jąkanie wyklucza. Zdecydowana większość osób jąkających się rezygnuje z marzeń, zamyka się w domu i nigdy nie próbuje poradzić sobie z zaburzeniami… » więcej 2020-06-10, godz. 11:51 "Obraz ojca ułożony ze wspomnień" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Ewa Gruner-Żarnoch przez całe swoje życie poszukiwała informacji dotyczących ojca, Juliana Grunera - lekarza i lekkoatlety, mistrza w rzucie oszczepem na… » więcej 2020-06-08, godz. 07:16 „Naznaczeni- rocznik 2020" - reportaż Anny Kolmer Epidemia koronowirusa nie tylko przesunęła w czasie maturę, ale też ją zmieniła. Nie będzie więc pożyczania długopisów, a przy wejściu na salę zdający… » więcej 2020-06-04, godz. 06:56 „Z wizytą u Marka Czasnojcia" - reportaż Anny Kolmer Początkowo planował zostać rybakiem dalekomorskim. Pływał na trawlerach i lugrotrawlerach szczecińskiego przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług… » więcej 2020-06-02, godz. 01:50 "Jak Brian Boru" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czują to samo, co każdy zdrowy człowiek: ból, gniew, wstyd, radość. Z jedną tylko różnicą - są zamknięci we własnym ciele, nie mogą odpowiedzieć… » więcej 2020-06-01, godz. 14:25 "Bajkowy świat pani Aleksandry" - reportaż Anny Kolmer Jak książki budują nasze dzieciństwo? Kto tworzy niesamowite historie dla najmłodszych czytelników? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer… » więcej 2020-05-28, godz. 10:48 "Z wizytą u Jagerów" - reportaż Małgorzaty Furgi Rodzinne gospodarstwo Agnieszki i Leszka Jagerów z Radziszewa ma 3 hektary. Właściciele uprawiają w nim w sposób tradycyjny warzywa i owoce, które potem… » więcej 2020-05-27, godz. 14:33 "Kto o nich słyszał?" - reportaż Anny Kolmer Parlament Studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie powołał w marcu tego roku Studencki Sztab Kryzysowy, jako odpowiedź na wzmożone ryzyko… » więcej 2020-05-26, godz. 10:37 "Maciej Kalenkiewicz - historia cichociemnego" - reportaż Małgorzaty Furgi Ppłk. Maciej Kalenkiewicz - „Kotwicz", niezwykła postać polskiego podziemia niepodległościowego, oficer Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych. W czasie… » więcej
23456