Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
„Pogranicze w kwarantannie" - reportaż Joanny Skoniecznej; fot. M.Papke
„Pogranicze w kwarantannie" - reportaż Joanny Skoniecznej; fot. M.Papke
Posłuchaj reportażu Joanny Skoniecznej
Rozmowa z Krzysztofem Soską wice - prezydentem M.Szczecin i prezydentem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania
Rozmowa z Pawłem Bartnikiem dyrektorem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania
„Wpuśćcie nas do pracy. Wpuśćcie nas do domu" - pod tym hasłem w piątek protestowali mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza.
Protestują przeciwko obowiązkowej, 14 dniowej, kwarantannie, która w związku z pandemią, obowiązuje po wjeździe do Polski.
W związku z tą decyzją wiele osób nie może dojechać do pracy po drugiej stronie granicy. Sytuacja doprowadziła do rozdzielenia wielu polskich rodzin.
W sprawie zmiany przepisów do polskiego rządu pisma skierowały już zarówno władze przygranicznych niemieckich landów, jak i polscy samorządowcy. O zmianę zasad zabiegają też władze Euroregionu Pomerania.
Problemem pracowników transgranicznych zajmą się w tym tygodniu polski Sejm oraz Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W piątek protestowano m.in. na przejściu granicznym w Rosówku i Lubieszynie. O tym co dzieje się po obu stronach granicy z organizatorkami protestu: Martą Szuster i Katarzyną Werth oraz mieszkańcami pogranicza: Radosławem Popielą, Martinem Hanfem, Marcinem Przybyszem i Przemysławem Jackowskim rozmawiała Joanna Skonieczna. Zapraszamy do wysłuchania reportażu „Pogranicze w kwarantannie" w realizacji dźwiękowej Krzysztofa Skoniecznego.
 

Zobacz także

2020-06-17, godz. 10:55 "Samorządowa przygoda Waldemara Gila" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohater reportażu jak wskazuje jego tytuł był samorządowcem. Pełnił funkcję prezydenta Stargardu Szczecińskiego i starosty stargardzkiego. Wcześniej pracował… » więcej 2020-06-16, godz. 11:18 "Mówienie jest przyjemne" - reportaż Małgorzaty Furgi Jąkanie wyklucza. Zdecydowana większość osób jąkających się rezygnuje z marzeń, zamyka się w domu i nigdy nie próbuje poradzić sobie z zaburzeniami… » więcej 2020-06-10, godz. 11:51 "Obraz ojca ułożony ze wspomnień" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Ewa Gruner-Żarnoch przez całe swoje życie poszukiwała informacji dotyczących ojca, Juliana Grunera - lekarza i lekkoatlety, mistrza w rzucie oszczepem na… » więcej 2020-06-08, godz. 07:16 „Naznaczeni- rocznik 2020" - reportaż Anny Kolmer Epidemia koronowirusa nie tylko przesunęła w czasie maturę, ale też ją zmieniła. Nie będzie więc pożyczania długopisów, a przy wejściu na salę zdający… » więcej 2020-06-04, godz. 06:56 „Z wizytą u Marka Czasnojcia" - reportaż Anny Kolmer Początkowo planował zostać rybakiem dalekomorskim. Pływał na trawlerach i lugrotrawlerach szczecińskiego przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług… » więcej 2020-06-02, godz. 01:50 "Jak Brian Boru" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czują to samo, co każdy zdrowy człowiek: ból, gniew, wstyd, radość. Z jedną tylko różnicą - są zamknięci we własnym ciele, nie mogą odpowiedzieć… » więcej 2020-06-01, godz. 14:25 "Bajkowy świat pani Aleksandry" - reportaż Anny Kolmer Jak książki budują nasze dzieciństwo? Kto tworzy niesamowite historie dla najmłodszych czytelników? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer… » więcej 2020-05-28, godz. 10:48 "Z wizytą u Jagerów" - reportaż Małgorzaty Furgi Rodzinne gospodarstwo Agnieszki i Leszka Jagerów z Radziszewa ma 3 hektary. Właściciele uprawiają w nim w sposób tradycyjny warzywa i owoce, które potem… » więcej 2020-05-27, godz. 14:33 "Kto o nich słyszał?" - reportaż Anny Kolmer Parlament Studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie powołał w marcu tego roku Studencki Sztab Kryzysowy, jako odpowiedź na wzmożone ryzyko… » więcej 2020-05-26, godz. 10:37 "Maciej Kalenkiewicz - historia cichociemnego" - reportaż Małgorzaty Furgi Ppłk. Maciej Kalenkiewicz - „Kotwicz", niezwykła postać polskiego podziemia niepodległościowego, oficer Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych. W czasie… » więcej
23456