Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Dawid Skoblewski. Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20. (pl.wikipedia.org)
Fot. Dawid Skoblewski. Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20. (pl.wikipedia.org)
W ubiegłym tygodniu zakończyła się pewna epoka w świecie polskiego komiksu. Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel, twórca serii komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku. Od 1957 roku wychowywały się na nim kolejne roczniki młodych Polaków. A potem pojawiały się kolejne wydawnictwa: Kapitan Żbik i Hans Kloss, Kajko i Kokosz. Polski komiks nie był jednak z całą pewnością rozrywką tylko dla dzieci i młodzieży. Autorami komiksów dla dorosłych byli: Bogusław Polch, Maciej Parowski i Jacek Rodek (Funky Koval) oraz Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme (Thorgal) . Rosiński, tym razem z Andre Paulem Duchateau stworzył też postać Yansa, więźnia wieczności. Dziś komiksy cieszą się ogromną popularnością. A ich tematyka nie ma granic i zależy tylko od inwencji i talentu ich twórców.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • prof. Jerzy Szyłak - literaturoznawca, filmoznawca i scenarzysta komiksowy,
  • Krzysztof Lichtblau – krytyk literacki, znawca komiksów, pomysłodawca i wydawca "Komiksu Szczecińskiego",
  • Sławomir Zajączkowski - scenarzysta komiksowy, tworzy głównie scenariusze o tematyce wojennej, historycznej i przygodowej.
 

Zobacz także

2021-02-25, godz. 21:29 Prokuratura w sprawie Marszałka Grodzkiego 180 przesłuchanych świadków, 14 zdarzeń korupcyjnych, które mają mieć związek z działalnością szpitala Szczecin-Zdunowo, gdy kierował nim prof. Tomasz… » więcej 2021-02-25, godz. 21:31 Młodzi bardziej lewicowi? Według CBOS, lawinowo rośnie odsetek młodych Polaków o poglądach lewicowych. W liberalno-lewicowych kręgach politycznych - euforia. Czy słusznie? » więcej 2021-02-25, godz. 21:33 Internet pełen błędów językowych „Mój” przez „u” otwarte, „ludzią” zamiast ludziom. Jakie błędy robimy na swoich "fejsach" i twitterach? I dlaczego, z roku na rok, coraz bardziej… » więcej 2021-02-24, godz. 18:52 Covid - nowe obostrzenia i trzecia fala W środę mamy ponad 12 tysięcy nowych zachorowań na koronawirusa. Coraz częściej mówi się o trzeciej fali epidemii, w związku z tym czekają nas nowe obostrzenia… » więcej 2021-02-24, godz. 18:55 Emerytury dla represjonowanych Mija pół roku od kiedy obowiązuje ustawa, dzięki której działacze opozycji antykomunistycznej i represjonowani z powodów politycznych w okresie PRL-u otrzymują… » więcej 2021-02-24, godz. 18:57 Pasje na emeryturze Dokonał niemożliwego i stał się inspiracją dla wielu ludzi na świecie. Przekraczał granice, także własnych słabości. We wtorek świat obiegła informacja… » więcej 2021-02-23, godz. 19:40 Wspomnienie Aleksandra Doby Najsłynniejszy szczeciński podróżnik ostatnich lat – Aleksander Doba nie żyje. 74-letni podróżnik zmarł w poniedziałek w Afryce, po wejściu na górę… » więcej 2021-02-23, godz. 19:44 Mieszkańcy nie chcą wieżowca przy Wszystkich Świętych Mieszkańcy Warszewa protestują, wzrasta temperatura dyskusji w mediach społecznościowych. Inwestor, który kupił działkę w okolicy ulicy Wszystkich Świętych… » więcej 2021-02-23, godz. 20:04 Twarze depresji Ta choroba nie wybiera. Zapadają na nią biedni i bogaci, młodzi i starsi, ludzie sukcesu i przegrani. Depresja. To nie jest chwilowy zły nastrój, smutek czy… » więcej 2021-02-23, godz. 20:20 Perseverance nadaje z Marsa Łazik planetarny Perseverance - czyli Wytrwałość - od czwartku gości na Czerwonej Planecie. Od piątku wysyła zdjęcia i komunikaty, które wskazują –… » więcej
12345