Ten wybór pokazał w jakiego wyborcę celują działacze. Tak wystawienie Rafała Trzaskowskiego na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej skomentował na naszej antenie politolog Uniwersytetu Szczecińskiego.
Trzaskowski w drugiej turze może liczyć na poparcie wyborców Lewicy - mówił w "Rozmowie pod krawatem" profesor Bartłomiej Toszek.
- Wybór Trzaskowskiego pokazał, że Platforma bynajmniej nie jest partią centroprawicową, a raczej partią centrolewicową. W drugiej turze na pewno na Trzaskowskiego będą mogli zagłosować ci, którzy w pierwszej turze będą popierać kandydata Lewicy - mówi Toszek.
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju przyszłego roku.
- Wybór Trzaskowskiego pokazał, że Platforma bynajmniej nie jest partią centroprawicową, a raczej partią centrolewicową. W drugiej turze na pewno na Trzaskowskiego będą mogli zagłosować ci, którzy w pierwszej turze będą popierać kandydata Lewicy - mówi Toszek.
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju przyszłego roku.
Dodaj komentarz 4 komentarze
Pan politolog nadal hołduje archaicznemu już różnicowaniu ugrupowań na prawicę, lewicę i centrum.
W polskich realiach ten podział polega na rozróżnieniu podejścia do modelu sprawowania władzy oraz do spraw wolności obywatelskich.
PiS jest partią zamordyzmu autorytarnego i przeważającą rolą Partii w każdej dziedzinie życia przy skrajnie ograniczonych prawach i wolnościach obywatelskich. Jest to partia, która najbardziej dba o dotowaniu najuboższych i zarazem najliczniejszych grup społecznych. Przy czym nie czyni to z troski o nich, lecz z wyrachowania politycznego.
Dawna "lewica" jest przeciwieństwem PiSu przy jednoczesnym wzmocnieniu interwencjonizmu państwowego w sprawach społecznych i światopoglądowych z naciskiem na ich liberalizm. Klasa robotnicza w Polsce im wyginęła, więc "troszczą się" o różnej maści mniejszości, zwłaszcza seksualne.
Z kolei PO to nacisk na demokratyzację władzy państwowej i procesów społecznych oraz neutralności państwa w sprawach światopoglądowych i kontrolowanego liberalizmu gospodarczego. Chce łączyć wszystkich "od Sasa do Lasa".
Co zaś do PSL, to chłopom światopoglądowo bliżej do PiSu, jednak są do tego PiSu w kontrze z uwagi na zawłaszczanie przez PiS elektoratu wiejskiego przyklejonego do kościoła, do którego chciałby być przyklejony też i PSL. Mimo, że się łasi, to jednak PiS jest skuteczniejszy w tych zabiegach.
Stąd też PSL idzie w dziwnym sojuszu z partią Hołowni, która jest za wolnościami obywatelskimi i liberalizmem gospodarczym prawie jak PO, a czasem nawet bardziej.
I tak się to toczy w tej Polsce, co później skutkuje egzotycznymi sojuszami partyjnymi na niwie międzynarodowej, gdzie wyznacznikiem jest m.in. stosunek do wojny w Ukrainie i podejścia do NATO oraz USA.
My zaś się kisimy w tym naszym zaściankowym przeplatańcu, któremu ton nadaje jednak nadaje PiS skłócający wszystkich ze wszystkimi, a zwłaszcza z zagranicą, której Kaczyński po prostu "nie lubi i nie umi".
@Jan Nowak; Ten elaborat to chyba twój oficer prowadzący napisał?
dziękuję @marek, że przeczytałeś.
Choć szkoda, że bez zrozumienia :))
Reżim Tuskaszenki demolujący praworządność i "demokratyzacja", to żeś pojechał.
Zobacz także
2018-03-20, godz. 09:14
Petru zapowiada, że rozliczy przewodniczącą Nowoczesnej
Między byłym szefem a obecnym idylli nie ma. Ryszard Petru przyznaje, że jego relacje z Katarzyną Lubnauer są trudne, mimo apeli zaplecza partii.
» więcej
2018-03-19, godz. 10:27
"Zjednoczona Prawica" chce wystartować wspólnie w wyborach samorządowych
Jest bardzo prawdopodobne, że "Zjednoczona Prawica" wystartuje razem nie tylko w wyborach do sejmików, ale też w samorządach - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prezes Zarządu Krajowego "Porozumienie" - Jarosław Gowin.
» więcej
2018-03-19, godz. 09:22
Gowin: Zachodniopomorskie uczelnie zyskają na Konstytucji dla Nauki
Byt żadnej uczelni publicznej zarówno w Polsce jak i w Zachodniopomorskiem na skutek wprowadzenia w życie rządowej ustawy 2.0 nie jest zagrożony - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego…
» więcej
2018-03-16, godz. 09:53
Budowa Teatru Współczesnego. Miasto przedstawiło cztery lokalizacje
Miasto przedstawiło cztery możliwe lokalizacje, teraz władze teatru muszą je zaopiniować - tak o nowej siedzibie Teatru Współczesnego w Szczecinie mówił w "Rozmowie pod krawatem" Rafał Niburski, radny Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący…
» więcej
2018-03-16, godz. 09:27
Remont "Słowianina": sufit mógł runąć podczas koncertu
Dobrze, że w przypadku "Słowianina" udało się uniknąć tragedii, do jakiej doszło w Zamku Książąt Pomorskich - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Rafał Niburski, radny PiS, członek Komisji Kultury Rady Miasta Szczecin. W ten sposób…
» więcej
2018-03-15, godz. 10:50
Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau komentuje ustawę o IPN
Rzecz jasna, że "polskich obóz śmierci nie było", ale ustawę o IPN trzeba doprecyzować - mówił w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.
» więcej
2018-03-15, godz. 09:36
Co z wystawą o Pileckim? Dyrektor muzeum zabiera głos
To jest wystawa mocno przestarzała i ze względów technicznych nie mogą odwiedzać jej grupy - tak o ekspozycji poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i Polskiemu Ruchowi Oporu mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor Państwowego…
» więcej
2018-03-14, godz. 13:47
Bezpartyjni będą kandydować do sejmików [WIDEO]
Bezpartyjni wystawią listy wyborcze do regionalnych sejmików we wszystkich województwach - poinformował w "Rozmowach pod krawatem" koordynator działań stowarzyszenia Jerzy Karwelis.
» więcej
2018-03-14, godz. 10:18
Działacz Bezpartyjnych: Przyjmujemy tych, którzy nabyli odporność na Odrę
Partyjniactwo w samorządach to choroba - przekonywał w środę w "Rozmowach pod krawatem" działacz stowarzyszenia Bezpartyjni Jerzy Karwelis.
» więcej
2018-03-14, godz. 09:18
Karwelis: Media zagraniczne wciągnęły się w wojnę polsko-polską
Oczywiście, że istnieje związek między tym, kto posiada media, a co one publikują - mówił w środę w "Rozmowach pod krawatem" Jerzy Karwelis, były pracownik niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer a także…
» więcej
2018-03-13, godz. 10:48
Poseł Arkadiusz Mularczyk: Zbrodnie się nie przedawniają
"Zbrodnie się nie przedawniają" - przekonywał w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk, który jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce…
» więcej
2018-03-13, godz. 09:23
Mularczyk: "Za hasłami pojednania kryła się brutalna niemiecka polityka
Za hasłami pojednania polsko-niemieckiego kryła się brutalna niemiecka polityka - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości…
» więcej
2018-03-12, godz. 12:31
Tyszler o braku kandydata PO na prezydenta: "Spodziewałem się ogłoszenia go w listopadzie"
Już jest trochę za późno by przedstawić nazwisko kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Szczecina - uważa polityk tej partii Łukasz Tyszler.
» więcej
2018-03-12, godz. 10:17
"Szykuję się na ew. sytuację, że nie będę miał kim pracować"
Przygotowujemy się na ewentualną sytuację, kiedy zabraknie lekarzy - tak dyrektor szpitala w Zdrojach odpowiada na zarzuty, że chce sprywatyzować diagnostykę w placówce.
» więcej
2018-03-12, godz. 09:11
"Rozmowa pod krawatem": jak zrealizować obietnicę poprzedniego ministra?
To nieprawda, że nie chcę rozmawiać o podwyżkach z ratownikami medycznymi - mówił w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor szpitala w Zdrojach. Łukasz Tyszler wyjaśniał, że winę za brak podwyżek ponosi ministerstwo zdrowia.
» więcej