Ten wybór pokazał w jakiego wyborcę celują działacze. Tak wystawienie Rafała Trzaskowskiego na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej skomentował na naszej antenie politolog Uniwersytetu Szczecińskiego.
Trzaskowski w drugiej turze może liczyć na poparcie wyborców Lewicy - mówił w "Rozmowie pod krawatem" profesor Bartłomiej Toszek.
- Wybór Trzaskowskiego pokazał, że Platforma bynajmniej nie jest partią centroprawicową, a raczej partią centrolewicową. W drugiej turze na pewno na Trzaskowskiego będą mogli zagłosować ci, którzy w pierwszej turze będą popierać kandydata Lewicy - mówi Toszek.
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju przyszłego roku.
- Wybór Trzaskowskiego pokazał, że Platforma bynajmniej nie jest partią centroprawicową, a raczej partią centrolewicową. W drugiej turze na pewno na Trzaskowskiego będą mogli zagłosować ci, którzy w pierwszej turze będą popierać kandydata Lewicy - mówi Toszek.
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju przyszłego roku.
Dodaj komentarz 4 komentarze
Pan politolog nadal hołduje archaicznemu już różnicowaniu ugrupowań na prawicę, lewicę i centrum.
W polskich realiach ten podział polega na rozróżnieniu podejścia do modelu sprawowania władzy oraz do spraw wolności obywatelskich.
PiS jest partią zamordyzmu autorytarnego i przeważającą rolą Partii w każdej dziedzinie życia przy skrajnie ograniczonych prawach i wolnościach obywatelskich. Jest to partia, która najbardziej dba o dotowaniu najuboższych i zarazem najliczniejszych grup społecznych. Przy czym nie czyni to z troski o nich, lecz z wyrachowania politycznego.
Dawna "lewica" jest przeciwieństwem PiSu przy jednoczesnym wzmocnieniu interwencjonizmu państwowego w sprawach społecznych i światopoglądowych z naciskiem na ich liberalizm. Klasa robotnicza w Polsce im wyginęła, więc "troszczą się" o różnej maści mniejszości, zwłaszcza seksualne.
Z kolei PO to nacisk na demokratyzację władzy państwowej i procesów społecznych oraz neutralności państwa w sprawach światopoglądowych i kontrolowanego liberalizmu gospodarczego. Chce łączyć wszystkich "od Sasa do Lasa".
Co zaś do PSL, to chłopom światopoglądowo bliżej do PiSu, jednak są do tego PiSu w kontrze z uwagi na zawłaszczanie przez PiS elektoratu wiejskiego przyklejonego do kościoła, do którego chciałby być przyklejony też i PSL. Mimo, że się łasi, to jednak PiS jest skuteczniejszy w tych zabiegach.
Stąd też PSL idzie w dziwnym sojuszu z partią Hołowni, która jest za wolnościami obywatelskimi i liberalizmem gospodarczym prawie jak PO, a czasem nawet bardziej.
I tak się to toczy w tej Polsce, co później skutkuje egzotycznymi sojuszami partyjnymi na niwie międzynarodowej, gdzie wyznacznikiem jest m.in. stosunek do wojny w Ukrainie i podejścia do NATO oraz USA.
My zaś się kisimy w tym naszym zaściankowym przeplatańcu, któremu ton nadaje jednak nadaje PiS skłócający wszystkich ze wszystkimi, a zwłaszcza z zagranicą, której Kaczyński po prostu "nie lubi i nie umi".
@Jan Nowak; Ten elaborat to chyba twój oficer prowadzący napisał?
dziękuję @marek, że przeczytałeś.
Choć szkoda, że bez zrozumienia :))
Reżim Tuskaszenki demolujący praworządność i "demokratyzacja", to żeś pojechał.
Zobacz także
2019-01-07, godz. 13:22
Jaka bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?
Radni PiS apelują do samorządów w regionie i w Szczecinie o zastosowanie maksymalnych poziomów bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność - mówił też o tym w "Rozmowie pod krawatem" Paweł Mucha, radny zachodniopomorskiego…
» więcej
2019-01-07, godz. 10:56
Minister Paweł Mucha: przyspieszone wybory to "wrzutka medialna"
"Wrzutka medialna" - tak Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej skomentował pojawiające się plotki o możliwych, przyspieszonych wyborach parlamentarnych w Polsce.
» więcej
2019-01-07, godz. 09:29
Kontrole escape roomów: "pierwsze informacje są bardzo niepokojące"
Pierwsze informacje o kontroli escape roomów są niepokojące - mówił w poniedziałek w "Rozmowie pod krawatem" zastępca szefa kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.
» więcej
2019-01-04, godz. 09:11
Leszek Herman o gwiazdorskim systemie na literackim rynku
W Polsce pojawił się gwiazdorski system wśród pisarzy - mówił w "Rozmowie pod krawatem", szczeciński pisarz Leszek Herman. Herman jest autorem powieści kryminalnej pt. "Sedinum" z akcją osadzoną w Szczecinie.
» więcej
2019-01-02, godz. 10:46
"Bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego powinna być jak najwyższa"
Bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność powinna być w Szczecinie jak najwyższa - twierdzi Leszek Duklanowski z PiS i w "Rozmowie pod krawatem" zapowiada, że będzie zachęcał radnych i prezydenta do ustalenia…
» więcej
2019-01-02, godz. 09:30
Radny PiS o współpracy Krzystka z KO: "To niezrozumiałe"
Piotr Krzystek rozczarował, zdziwił i wykonał woltę - to ocena miejskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości. Leszek Duklanowski w środowej "Rozmowie pod krawatem" wracał do zawiązania współpracy przez prezydenta Piotra Krzystka i radnych…
» więcej
2018-12-31, godz. 12:16
Prof. Drzonek zaleca posłowi Gawłowskiemu większą powściągliwość
Oczekiwałbym od posła Stanisława Gawłowskiego usunięcia się w cień po tym, jak prokuratura postawiła mu zarzuty - powiedział prof. Maciej Drzonek, gość "Rozmowy pod krawatem" w Radiu Szczecin.
» więcej
2018-12-31, godz. 09:00
Rok 2018 w ocenie prof. Macieja Drzonka
Prof. Maciej Drzonek komentuje najważniejsze wydarzenia na scenie politycznej w Polsce. Wśród nich gość "Rozmowy pod krawatem" wymienia wybory samorządowe, które przyniosły przetasowania i zmiany. Ich konsekwencje - jego zdaniem -…
» więcej
2018-12-20, godz. 12:05
Nauczyciele protestują. "Wierzę, że zwolnienia są spowodowane zachorowaniami"
Wierzy w dobrą wolę nauczycieli, w to, że idą na chorobowe, bo faktycznie mają problemy ze zdrowiem. Łukasz Schreiber w Rozmowach pod Krawatem komentował rozpoczęty przez związkowców z ZNP protest w oświacie.
» więcej
2018-12-19, godz. 10:37
Negocjować z wykonawcą i wreszcie rozpocząć przebudowę stadionu - radzi Słowik
Negocjować cenę z wykonawcą i nie czekać już z budową - mówił o stadionie piłkarskim w Szczecinie Przemysław Słowik, radny Nowoczesnej.
» więcej
2018-12-19, godz. 09:28
Słowik: Nowoczesna odegra jeszcze doniosłą rolę w polskiej polityce
Podnosimy się po ostatnich "perturbacjach" - tak sytuację Nowoczesnej komentuje nowy przewodniczący partii w mieście Przemysław Słowik.
» więcej
2018-12-18, godz. 09:16
Kłopotek: "PSL trwało, trwa i trwa mać"
Na szeroki opozycyjny blok wyborczy się "nie pisze" - poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Eugeniusz Kłopotek mówił o tym w "Rozmowie pod krawatem".
» więcej
2018-12-17, godz. 11:28
Mucha: Grudzień'70 nie został rozliczony
Grudzień 1970 nie został rozliczony, a wspomnienie o nim jest potrzebne - tak o wydarzeniach sprzed 48 lat mówił na naszej antenie Paweł Mucha.
» więcej
2018-12-17, godz. 11:23
Minister Mucha: ofiarą zamachów można stać się żyjąc na pograniczu czy w Berlinie
Okoliczności i liczba zamachów są szokujące - mówił w Radiu Szczecin prezydencki minister i przypomniał, że Bartosz Niedzielski nie jest pierwszą - w ostatnich latach - polską ofiarą ataku terrorystycznego.
» więcej
2018-12-17, godz. 10:28
Paweł Mucha: - Rachunki za prąd nie będą wyższe
Prezydencki minister w "Rozmowie pod krawatem" komentował niedawne wnioski spółek sprzedających energię skierowane do Urzędu Regulacji Energetyki.
» więcej