Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Aron Flam 2015 / źródło Wikimedia Commons
Aron Flam 2015 / źródło Wikimedia Commons
Zgodnie z art. 291 o prawie autorskim, każdemu z nas wolno korzystać z cudzych utworów na potrzeby parodii, pastiszu lub karykatury. Nie mówiąc już o artystach! Tymczasem prokuratura w Szwecji oskarżyła jednego z tamtejszych satyryków o naruszenie praw autorskich.

Chodzi o użycie przez Arona Flama, sparodiowanego rysunku będącego motywem kampanii informacyjnej zorganizowanej przez szwedzki władze w 1941 roku. Oficjalnie miała to być akcja, podobna do tej naszej „Gęba na kłódkę” z września 1939. Oficjalnie miała uwrażliwić każdego, aby unikać rozmów z nieznajomymi i wystrzegać się przekazywania obcym informacji mogących przydać się wrogowi.

Jednak w Szwecji Niemcy nie potrzebowali żadnych szpiegów. Tamtejszy rząd, od czasów objęcia przez Hitlera stanowiska kanclerza w 1933 roku, raczej nie sprawiał Niemcom trudności w udzielaniu im niezbędnych informacji. Można nawet powiedzieć, że „na telefon” to Niemcy gdyby chcieli, otrzymaliby nawet kapitulację Szwecji. Nie chcieli, bo nie musieli.

Propagandowy szwedzki tygrys z plakatów i naklejek zachęcając do milczenia, raczej przypominał Szwedom o tym, że Niemców nie można krytykować a obcym nie mówić np. oz jakiego powodu, na kolejowych dworcach, tak często widzą żołnierzy w mundurach Wehrmachtu . Wprowadzono cenzurę prasy, która skutecznie uniemożliwiała pisanie prawdy na temat okrucieństw popełnianych przez Niemców w okupowanej Europie oraz o tajnych układach ówczesnych władz z rządem w Berlinie.

I to przede wszystkim o tym jest książka Arona Flama. Autor przytacza w niej wiele przykładów cynicznej współpracy szwedzkich socjaldemokratów z nazistami. Satyryk, ale również wzięty publicysta i pisarz, na bazie amerykańskich dokumentów, ujawnia w swojej książce, m.in. to co działo się ze złotem zrabowanym Żydom, które naziści deponowali w Szwecji oraz ile na tym zarobiły władze tego państwa.

Dzieła Flama w formie drukowanej nie ma już w sprzedaży. Policja kilka tygodni temu skonfiskowała liczące ponad dwa tysiące egzemplarzy drugie wydanie książki. Autor oskarżony jest o naruszenie praw autorskich do sławnego rysunku. Pierwsza rozprawa przed sądem w Sztokholmie, odbędzie się 24 września.
 

Zobacz także

2020-09-15, godz. 20:17 Ostry kurs budzi Szwedów Przywódcy 13 kościołów chrześcijańskich w Szwecji, w tym katolicki kardynał Arborelius jednogłośnie zaprotestowali przeciwko paleniu świętej dla muzułmanów… » więcej 2020-09-08, godz. 18:09 Quo vadis ... Szwecjo? Większość z nas zadaje sobie następujące pytanie; jak to możliwe, że w tak tolerancyjnym i nowoczesnym kraju za jaki uchodzi Szwecja, integracja okazała… » więcej 2020-09-01, godz. 17:49 Zrozumieć Solidarność 40. rocznica podpisania w Szczecinie oraz Gdańsku porozumień kończących strajki w Polsce przeszła w Szwecji, niestety bez większego echa. W publicznym radio… » więcej 2020-08-25, godz. 17:38 "Last night in Sweden" O tym, że integracja w Skandynawii dużej części migrantów z Bliskiego Wschodu nie przebiega zgodnie z założeniami, mało kogo dziś dziwi. Również polityków… » więcej 2020-08-19, godz. 06:51 Odporni na argumenty Są na świecie chyba tylko dwa kraje, których władze twierdzą, że zasłanianie nosa i ust w czasie pandemii koronawirusa jest bezużyteczne. Jednym z nich… » więcej 2020-08-11, godz. 18:28 Magdala na warunkowym Odnoszę wrażenie, że część naszych posłów i polityków, zwłaszcza po tej opozycyjnej stronie, wykazuje ujmując to najdelikatniej; ogromną naiwność… » więcej 2020-08-04, godz. 17:31 Tragedia w Norsborg Kule z karabinu maszynowego typu AK-47 wystrzelone z samochodu, miały trafić w jednego z noszących kamizelki kuloodporne członka gangu działającego w okolicach… » więcej 2020-07-28, godz. 17:55 Piekło kobiet Zakładając, że Konwencja Stambulska faktycznie lepiej od kodeksu karnego i skuteczniej chroni kobiety i dzieci od przemocy w rodzinie, to problem ten na przykład… » więcej 2020-07-14, godz. 18:36 Szwedzki jakobinizm W Skandynawii wielki zawód. "Polacy w niedziele, ponownie wybrali prawicowego nacjonalistę, który zdobył ich głosy dzięki rasistowskiej i homofobicznej narracji.Polska… » więcej 2020-07-07, godz. 20:18 Atrakcyjny Eryk W ostatnią niedzielę świętowaliśmy 75 rocznicę polskiego Szczecina. Dla większości Szwedów czy Duńczyków Szczecin, wciąż jest Stettinem nad rzeką… » więcej
12345