Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com
Zakładając, że Konwencja Stambulska faktycznie lepiej od kodeksu karnego i skuteczniej chroni kobiety i dzieci od przemocy w rodzinie, to problem ten na przykład w Szwecji, istniałby raczej na marginalnym poziomie lub nie istniał wcale.

Jednak jak pokazują oficjalne statystyki szwedzkiej Krajowej Rady Zapobiegania Przestępczości, dotyczące przemocy wobec najbliższych, problem ten wciąż istniej. W 2019 roku co piąte zgłoszenie dotyczące pobicia pochodziło od osoby z nią spokrewnionej. Siedem lat wcześniej ten odsetek wynosił niespełna 7 procent. Co się stało? Przecież Szwecja z najbardziej rozbudowanym systemem opieki społecznej w Europie Konwencje Stambulską, wprowadziła w życie w 2014 roku!

Ten lawinowy wzrost zgłoszeń dot. przemocy wobec najbliższych z pewnością można wytłumaczyć napływem w ostatnich latach setek tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu. Pozycja kobiet w kulturze pochodzących z tamtej części świata narodów jest o wiele gorsza od tych ze Starego Kontynentu. Każdy z nas wie jaki status posiada kobieta w tradycyjnej polskiej rodzinie. Czyżby szwedzkie władze, fundacje i setki zajmujących się ta problematyką NGO-sów nie podjęło wyzwania? Strach przed oskarżeniami o nękanie czy nietolerancje wobec muzułmanów ma jak się okazuje, większe oczy.

Obserwując, przez ostatnie lata jak pod wpływem niekontrolowanej imigracji, zmienia się szwedzkie społeczeństwo, jestem zdecydowanym zwolennikiem objęcia kobiet dodatkową ochroną państwa, ale tam gdzie faktycznie grozi im niebezpieczeństwo, czyli zwłaszcza na przedmieściach. Tam jednak zdecydowanie silniejsze są rodzinne klany i prawa szariatu,

Niestety szwedzkie władze, choć szczycą się najbardziej feministycznym na świecie ustrojem państwa, nie potrafią poradzić sobie z prawdziwym niebezpieczeństwem, jaki zagraża kobietom w Szwecji. O wiele przyjemniej jest natomiast angażować się medialnie i wspierać finansowo takie ruchy jak MeToo, niż walczyć z prawdziwymi oprawcami pozostawionych na pastwę losu kobiet.

Nie ma tygodnia, aby tamtejsze media nie ujawniały przypadków zwyrodnialców traktujących bliskie im kobiety gorzej od zwierząt. Przedwczoraj szwedzki sąd skazał na dożywocie 23-letniego Irakijczyka za zamordowanie swojej 17-letniej szwedzkiej partnerki. Pomimo tego, że kiedy przybył do Szwecji odmówiono mu azylu, to już po kilku latach morderca, otrzymał obywatelstwo tego kraju.

Do Serbii ze względu na "nabyte więzi ze Szwecją" nie powróci również skazany kilka dni temu na 12 lat więzienia sprawca kilkuset gwałtów na nieletniej pasierbicy.

Tymczasem szwedzkie media informację o chęci wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej, komentują z tym samym oburzeniem i pogardą, jak tą sprzed paru lat, o braku zgody polskiego rządu, na przymusową relokację migrantów, wtedy nazywanych jeszcze uchodźcami.
 

Zobacz także

2020-09-15, godz. 20:17 Ostry kurs budzi Szwedów Przywódcy 13 kościołów chrześcijańskich w Szwecji, w tym katolicki kardynał Arborelius jednogłośnie zaprotestowali przeciwko paleniu świętej dla muzułmanów… » więcej 2020-09-08, godz. 18:09 Quo vadis ... Szwecjo? Większość z nas zadaje sobie następujące pytanie; jak to możliwe, że w tak tolerancyjnym i nowoczesnym kraju za jaki uchodzi Szwecja, integracja okazała… » więcej 2020-09-01, godz. 17:49 Zrozumieć Solidarność 40. rocznica podpisania w Szczecinie oraz Gdańsku porozumień kończących strajki w Polsce przeszła w Szwecji, niestety bez większego echa. W publicznym radio… » więcej 2020-08-25, godz. 17:38 "Last night in Sweden" O tym, że integracja w Skandynawii dużej części migrantów z Bliskiego Wschodu nie przebiega zgodnie z założeniami, mało kogo dziś dziwi. Również polityków… » więcej 2020-08-19, godz. 06:51 Odporni na argumenty Są na świecie chyba tylko dwa kraje, których władze twierdzą, że zasłanianie nosa i ust w czasie pandemii koronawirusa jest bezużyteczne. Jednym z nich… » więcej 2020-08-11, godz. 18:28 Magdala na warunkowym Odnoszę wrażenie, że część naszych posłów i polityków, zwłaszcza po tej opozycyjnej stronie, wykazuje ujmując to najdelikatniej; ogromną naiwność… » więcej 2020-08-04, godz. 17:31 Tragedia w Norsborg Kule z karabinu maszynowego typu AK-47 wystrzelone z samochodu, miały trafić w jednego z noszących kamizelki kuloodporne członka gangu działającego w okolicach… » więcej 2020-07-22, godz. 16:44 Flam vs szwedzkie państwo Zgodnie z art. 291 o prawie autorskim, każdemu z nas wolno korzystać z cudzych utworów na potrzeby parodii, pastiszu lub karykatury. Nie mówiąc już o artystach!… » więcej 2020-07-14, godz. 18:36 Szwedzki jakobinizm W Skandynawii wielki zawód. "Polacy w niedziele, ponownie wybrali prawicowego nacjonalistę, który zdobył ich głosy dzięki rasistowskiej i homofobicznej narracji.Polska… » więcej 2020-07-07, godz. 20:18 Atrakcyjny Eryk W ostatnią niedzielę świętowaliśmy 75 rocznicę polskiego Szczecina. Dla większości Szwedów czy Duńczyków Szczecin, wciąż jest Stettinem nad rzeką… » więcej
12345