Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Jedynie lider partii Szwedzcy Demokraci Jimmie Åkesson (na zdjęciu po prawej) twierdzi, że w Szwecji powinno używać się maseczek ochronnych / fot: Przemysław Gołyński (Radio Szczecin)
Jedynie lider partii Szwedzcy Demokraci Jimmie Åkesson (na zdjęciu po prawej) twierdzi, że w Szwecji powinno używać się maseczek ochronnych / fot: Przemysław Gołyński (Radio Szczecin)

Są na świecie chyba tylko dwa kraje, których władze twierdzą, że zasłanianie nosa i ust w czasie pandemii koronawirusa jest bezużyteczne. Jednym z nich jest była republika sowiecka-Turkmenistan, a drugim … Szwecja.

W kraju położonym w Azji Środkowej maseczki są zakazane, bowiem rządzący uznali, że patogen tam nie dotarł i nikt nie zachorował. Prezydent tego kraju zależy, aby Turkmenistan uchodził na świecie za kraj idealny. Choć nieoficjalnie wiadomo, że również i tam dotarł koronawirus, to noszenie na wszelki wypadek maseczek w miejscach publicznych przez jego obywateli, mogłoby nadszarpnąć wizerunek tego kraju jako idealnego właśnie.

Taki wizerunek chce za wydaje się wszelką cenę utrzymać Szwecja. Tam też kwestia maseczek ochronnych jest wciąż tematem tabu, jednak ze zgoła innego powodu. Władze nigdy bowiem nie zaprzeczały, że epidemia jest faktem. Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego i główny epidemiolog kraju Anders Tegnell zobaczyli w zabójczym wirusie szanse na sukces. Nie tylko osobisty, ale i taki z którego dumna byłaby większość Szwedów. Taki sukces umocniłby wizerunek kraju niezależnego oraz progresywnego. Sukces marketingowy jawił się jako murowany.

Kluczem miało być osiągnięcie w możliwe jak najszybszym czasie, tzw. odporności stadnej. Ujawnione ostatnio przez dziennik Expressen mejle pomiędzy urzędnikami Urzędu Zdrowia Publicznego a Andersem Tegnellem, nie pozostawiają wątpliwości. Już w styczniu szwedzcy eksperci państwowej instytucji podjeli decyzje nie o przeciwdziałaniu i zmniejszaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale o konfrontacji jego ze społeczeństwem. Liczyli się z tysiącami ofiar wśród najsłabszych. Dlatego też nie mogło być mowy o maseczkach lub o tym, że patogen mogą przenosić dzieci. Duża śmiertelność w domach opieki oraz odmowa udzielania ich pensjonariuszom odpowiedniej terapii, nie były wcale przypadkowe.

Dziś wciąż jednakowo Tegnell, jego współpracownicy, rząd oraz politycy prawie wszystkich partii, dalej brną lansując w mediach tezą o nieprzydatności maseczek w dobie pandemii. Szwedzkie władze mają się dobrze. Pomimo trzykrotnie większej liczbie ofiar śmiertelnych na COVID19 niż w Polsce i prawie 9-procentowym spadku PKB, choć przecież nie zastosowano lockdownu. W sprawie noszenia maseczek myli się przecież cały pozostały świat. Na domowym podwórku nie ma mowy o większych kłótniach między politykami, nie mówiąc już o społecznych niepokojach.

Jest idealnie, ... prawie tak jak w Turkmenistanie.
 

Zobacz także

2020-11-25, godz. 12:33 Podwójne standardy Kiedy rządy Polski i Węgier zagroziły, że zablokują budżet unijny ze względu na mechanizm praworządności, w Szwecji po raz kolejny pojawiły się w mediach… » więcej 2020-11-18, godz. 17:15 Druga fala miała ominąć Szwecję Latem, kiedy w Europie liczba przypadków zakażeń koronawirusem wyraźnie zmalała, w Szwecji ogłoszono, że druga fala pandemii oszczędzi ten kraj. Anders… » więcej 2020-11-04, godz. 14:20 Liberalizacja prawa aborcyjnego w Szwecji zajęła 10 lat Droga do aborcji "na żądanie" była w Szwecji długa i kręta. Do 1938 roku tego rodzaju zabiegi były tam całkowicie zakazane. Później była dopuszczana… » więcej 2020-10-28, godz. 13:44 Ostrożni W Szwecji, gdzie rząd sam siebie nazywa najbardziej feministycznym na świecie, informacje dotyczące protestów kobiet w Polsce oczywiście trafiają do serwisów… » więcej 2020-10-21, godz. 13:16 Szwedzi nie panikują Od wczoraj mieszkańców województwa Uppsala uprasza się o unikanie kontaktów z osobami niebędącymi współlokatorami. Odradza się uczestniczenia w prywatnych… » więcej 2020-10-14, godz. 14:03 Wolność po szwedzku Grupa 11 deputowanych partii socjaldemokratycznej złożyła w komisji edukacji szwedzkiego parlamentu wniosek o zbadanie przez Riksdag możliwości wprowadzenia… » więcej 2020-10-07, godz. 11:05 Rasizm w Szwedzkim Radiu? Trzydziestu dziewięciu pracowników Szwedzkiego Radia, w liście otwartym do swoich przełożonych, zarzucili im tolerowanie w rozgłośniach publicznego nadawcy… » więcej 2020-09-29, godz. 18:55 Kto ma na sumieniu ofiary katastrofy promu Estonia? Opublikowany w poniedziałek w Szwecji film dokumentalny na temat zatonięcia we wrześniu 1994 roku na Bałtyku, estońskiego promu Estonia, który pochłonął… » więcej 2020-09-22, godz. 17:43 Kto ostro gra W ostatnich dniach szwedzkie media wiele miejsca poświeciły dwóm piłkarzom. Jednym z nich był kapitan naszej reprezentacji — Robert Lewandowski. Zacznę… » więcej 2020-09-15, godz. 20:17 Ostry kurs budzi Szwedów Przywódcy 13 kościołów chrześcijańskich w Szwecji, w tym katolicki kardynał Arborelius jednogłośnie zaprotestowali przeciwko paleniu świętej dla muzułmanów… » więcej
12345