FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Maciej Papke
fot. Maciej Papke
Na zdjęciu autorka reportażu w czasie protestu na przejściu granicznym w Rosówku.
Na zdjęciu autorka reportażu w czasie protestu na przejściu granicznym w Rosówku.
„Pogranicze w kwarantannie” - reportaż Joanny Skoniecznej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
W piątek, po kilku miesiącach oczekiwania, całkowicie otwarto granicę z landem Meklemburgia-Pomorze Przednie. Przez ostatnie tygodnie nie można było do pobliskich niemieckich miejscowości pojechać np. po zakupy czy na jednodniową wycieczkę.
Wcześniej z powodu pandemii przekraczanie granicy było zdecydowanie bardziej ograniczone. Osoby wjeżdżające do Polski musiały odbywać 14 dniową kwarantannę. Skomplikowało to życie mieszkańcom pogranicza, utrudniało przede wszystkim przyjazdy do pracy, dojazdy do szkół, czy opiekę nad rodzicami. Z tego powodu na przejściach granicznych w kwietniu organizowano protesty.
Jednak kiedy, w połowie czerwca, Polska zniosła obowiązek kwarantanny, sąsiadująca
z nami Meklemburgia nie zgodziła się na krótkie wyjazdy do miejscowości położonych po drugiej stronie granicy.
Jak bardzo ostatnie wydarzenia zmieniły polsko-niemieckie pogranicze? Czy uda się odbudować zaufanie po obu stronach granicy?
„Pogranicze w kwarantannie” - reportaż Joanny Skoniecznej realizacja dźwięku Krzysztof Skonieczny. Zapraszamy
 

Zobacz także

2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej 2024-04-10, godz. 06:00 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" – reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej
12345