FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Tanowskie Bractwo Śpiewacze
Tanowskie Bractwo Śpiewacze
Tanowskie Bractwo Śpiewacze powstało dwa lata temu. Do rozpoczęcia śpiewania w męskim gronie zainspirowały panów podobnie działające grupy w wielu europejskich krajach. Bractwo poszukiwało dla siebie odpowiedniego repertuaru. Dzięki odnalezionemu w archiwum Polona.pl „Śpiewnikowi dla Przemysłowców" udało się im poznać bezcenne zapisy nutowe i teksty dawnych pieśni cechowych. Mularz, furman, medyk, a także piwowar i rzeźnik – to zawody, których zwyczaje odeszły już niestety w mrok historii. Pomysł na odtworzenie pieśni cechowych, mimo że powstał przypadkiem, to szybko rozwinął się w ciekawy muzyczny projekt. Okazało się, że wielu członków bractwa czuje się związanymi z tymi starymi zawodami, a wszystko przez rodzinne tradycje. Są wśród nich między innymi doświadczony murarz i architekt, dlatego jedną z pierwszych nagranych pieśni była „Piosnka mularska”. Oprócz niej powstały także pieśni takie jak „Rzeźnik”, „Piwowar”, „Medyk” oraz „Furman”. Bractwo zdecydowało, że nie będzie odtwarzać dokładnie zapisu nutowego w śpiewniku, ale przygotuje własne interpretacje muzyczne utworów. Aranżacji wielogłosowej na chór męski podjął się znany szczeciński kompozytor Paweł Kornicz, a instrumentalne partie przygotował i nagrał Marek Kruszyński. W reportażu wystąpili: Piotr Biniek, Maciej Połczyński, Tadeusz Nosek, Paweł Kornicz, Marek Kruszyński, Zbyszek Kotula, Jakub Arch i Rafał Foremski.
Reportaż zatytułowany "Męskie śpiewanie w Tanowie", który zrealizowali Małgorzata Furga i Piotr Biniek opowiada o pięknej męskiej przyjaźni.
Męskie śpiewanie w Tanowie - reportaz Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2024-03-20, godz. 06:00 Z komputerem za pan brat – reportaż Małgorzaty Furgi Coraz więcej osób niewidomych i niedowidzących chce poszerzać swoją wiedzę o nowych technologiach informatycznych. Mają świadomość, że specjalistyczne… » więcej 2024-03-19, godz. 00:06 "Historia wagi lekkiej" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Są zgrani na scenie i w życiu. "Dobry duet to harmonia" - deklaruje Kasia. "To tak jak z gitarą - żeby się nie rozstrajała, trzeba podtrzymywać właściwą… » więcej 2024-03-18, godz. 09:41 "Aksamitna wioska"- reportaż Anny Kolmer Każdy z nas ma, lub chce mieć, swoje miejsce na ziemi. Z "oswojoną" lubianą przestrzenią łatwiej się identyfikować i łatwiej o nią dbać. Przekonali… » więcej 2024-03-14, godz. 01:18 "Zachowaj to dla siebie" - reportaż Anny Kolmer Uczennice IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” wymyśliły projekt społeczny… » więcej 2024-03-13, godz. 06:00 "Ciężki kawałek chleba" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody… » więcej 2024-03-12, godz. 09:24 "Kraina poplątanych dróg" - reportaż Małgorzaty Furgi Po 10 latach pobytu za granicą, wrócili do Polski. Tęsnili przede wszystkim za za zachodniopomorskimi krajobrazami. Teresa T. Maja i Krzysztof Petelczyc, razem… » więcej 2024-03-13, godz. 08:49 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha [ROZMOWA] Wystawy specjalne, koncert w ruinach klasztoru Eldena i urodzinowy tort w centrum miasta - to tylko kilka z wielu pomysłów na świętowanie 250. urodzin Caspara… » więcej 2024-03-11, godz. 09:34 Czy młodzi Polacy coraz chętniej czytają książki? Nawet trzy godziny czekali fani na możliwość spotkania ze swoimi ulubionymi autorami podczas Poznańskich Targów Książki 2024. Tłumy ustawiały się m.in… » więcej 2024-03-07, godz. 06:00 „Idziemy dalej” - reportaż Małgorzaty Furgi Trzy panie, mamy dzieci z niepełnosprawnościami postanowiły pomóc sobie oraz innym rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Sylwia Mecha, Beata Błaszyńska… » więcej 2024-03-06, godz. 06:00 „Akademia Przyszłości - projektowanie dobrego świata” – reportaż Małgorzaty Furgi Na terenie województwa zachodniopomorskiego działa kilkanaście klubów rodzica zastępczego. W tych klubach rodzice zastępczy przede wszystkim rozmawiają… » więcej
12345