FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Kadr z filmu "Natchniona muzyka". Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Kadr z filmu "Natchniona muzyka". Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Jacek Skrzypczak. Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Jacek Skrzypczak. Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Muzyką najłatwiej wypełnić pustkę. Z tego między innymi powodu muzycy chyba jako pierwsi odezwali się, ożywili audiosferę w czasie stanu pandemii.
Freelancer to określenie najlepiej pasuje do tego muzyka. Jacek Skrzypczak, absolwent Akademii Muzycznej w klasie klarnetu nie stronił od innych instrumentów dętych. Brzmienie jego saksofonu znane jest wielu miłośnikom jazzu. Grywał w filharmoniach, w różnych składach muzycznych, ale i w cyrku oraz na statkach wycieczkowych pływających po całym świecie. W muzyce lubi eksperymentować, próbować nowych rozwiązań, bawić się. To dobra cecha dla artysty pozbawionego w okresie pandemii środków do życia.
Na kanale YouTube można usłyszeć wiele miniatur w jego wykonaniu: na saksofony, klarnety, flet oraz przeszkadzajki. Jest tam "Jezioro Łabędzie" Piotra Czajkowskiego czy "Habanera" z opery "Carmen" Georgesa Bizeta. Jest też klika odcinków z muzyką w wersji orkiestrowej, na "12 Jacków". Dzięki jego muzycznej aktywności w mediach społecznościowych, żartom muzycznym, które nagrywał na swoje potrzeby w chałupniczych warunkach, otworzyły się nowe możliwości. "Skrzypi w Skolwinie" - to jeden z projektów cieszących się uznaniem odbiorców.
"Coś skrzypi" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Lechem "Groszkiem" Grochalą, muzykiem.
 

Zobacz także

2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej
12345