FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Kadr z filmu "Natchniona muzyka". Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Kadr z filmu "Natchniona muzyka". Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Jacek Skrzypczak. Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Jacek Skrzypczak. Fot. ze zbiorów prywatnych bohatera
Muzyką najłatwiej wypełnić pustkę. Z tego między innymi powodu muzycy chyba jako pierwsi odezwali się, ożywili audiosferę w czasie stanu pandemii.
Freelancer to określenie najlepiej pasuje do tego muzyka. Jacek Skrzypczak, absolwent Akademii Muzycznej w klasie klarnetu nie stronił od innych instrumentów dętych. Brzmienie jego saksofonu znane jest wielu miłośnikom jazzu. Grywał w filharmoniach, w różnych składach muzycznych, ale i w cyrku oraz na statkach wycieczkowych pływających po całym świecie. W muzyce lubi eksperymentować, próbować nowych rozwiązań, bawić się. To dobra cecha dla artysty pozbawionego w okresie pandemii środków do życia.
Na kanale YouTube można usłyszeć wiele miniatur w jego wykonaniu: na saksofony, klarnety, flet oraz przeszkadzajki. Jest tam "Jezioro Łabędzie" Piotra Czajkowskiego czy "Habanera" z opery "Carmen" Georgesa Bizeta. Jest też klika odcinków z muzyką w wersji orkiestrowej, na "12 Jacków". Dzięki jego muzycznej aktywności w mediach społecznościowych, żartom muzycznym, które nagrywał na swoje potrzeby w chałupniczych warunkach, otworzyły się nowe możliwości. "Skrzypi w Skolwinie" - to jeden z projektów cieszących się uznaniem odbiorców.
"Coś skrzypi" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Lechem "Groszkiem" Grochalą, muzykiem.
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 06:00 "Blisko ludzi" - reportaż Małgorzaty Furgi "Troszeczkę podpadałem tej władzy komunistycznej" - tak lakonicznie i bez patosu określa swoją postawę wobec PRL-u, niezgodę na niesprawiedliwość ks… » więcej 2024-03-27, godz. 06:00 „Szaleństwo off-roadowe” – reportaż Anny Kolmer Miłośników off-roadu z sezonu na sezon zaczyna przybywać. Gdy choć raz spróbuje się swoich sił za kierownicą terenowego samochodu apetyt na adrenalinę… » więcej 2024-03-26, godz. 11:24 "Jak pachnie Szczecin?" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zawalczyć o siebie, złamać schemat, w który zostaliśmy wtłoczeni, robić rzeczy, które przynoszą radość innym. To sposób Aleksandry Hopke na bycie szczęśliwą… » więcej 2024-03-25, godz. 10:44 Książki ze Szczecinem w tle [Rozmowa] Inga Iwasiów, Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Marek Stelar, Przemysław Kowalewski, Marcin Grzelak czy Michał Dłużak - po książki tych autorów mieszkańcy… » więcej 2024-03-21, godz. 06:00 „Iskierki w Teatrze” - reportaż Małgorzaty Furgi 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Często przy tej okazji przypominamy sobie o tych osobach. Jednak rodzice i opiekunowie chcą… » więcej 2024-03-20, godz. 06:00 Z komputerem za pan brat – reportaż Małgorzaty Furgi Coraz więcej osób niewidomych i niedowidzących chce poszerzać swoją wiedzę o nowych technologiach informatycznych. Mają świadomość, że specjalistyczne… » więcej 2024-03-19, godz. 00:06 "Historia wagi lekkiej" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Są zgrani na scenie i w życiu. "Dobry duet to harmonia" - deklaruje Kasia. "To tak jak z gitarą - żeby się nie rozstrajała, trzeba podtrzymywać właściwą… » więcej 2024-03-18, godz. 09:41 "Aksamitna wioska"- reportaż Anny Kolmer Każdy z nas ma, lub chce mieć, swoje miejsce na ziemi. Z "oswojoną" lubianą przestrzenią łatwiej się identyfikować i łatwiej o nią dbać. Przekonali… » więcej 2024-03-14, godz. 01:18 "Zachowaj to dla siebie" - reportaż Anny Kolmer Uczennice IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” wymyśliły projekt społeczny… » więcej 2024-03-13, godz. 06:00 "Ciężki kawałek chleba" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody… » więcej
12345