FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Zbiory prywatne
fot. Zbiory prywatne
Egzekucje, deportacje, wysiedlenia - to doświadczenie rodzin ziemiańskich żyjących na Kresach w czasie drugiej wojny światowej i bezpośrednio po niej. Ziemiaństwo w polskim, patriotycznym wydaniu nie pasowało do sowieckich planów, a więc należało je jako klasę społeczną zlikwidować. W 2019 roku zmarła Danuta Danieyko-Osman - bohaterka reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Z okruchów pamięci". Pani Danuta była dzieckiem, kiedy niszczono jej rodzinę i rodziny sąsiadów, palono dwory i rozkradano majątki. Takie traumatyczne przeżycia wyrzuca się z pamięci, tak też zrobiła bohaterka reportażu "Z okruchów pamięci".
Po latach trudno jest odtworzyć dzieje przodków, jeśli nie zachowały się zapiski i pamiątki rodzinne. Warto jednak podjąć próbę przywrócenia miejsca w historii nie tylko rodzinie Danieyków. W reportażu autorka wykorzystała muzykę Marcina Pukaluka skomponowaną do filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.
Reportaż został uhonorowany wyróżnieniem specjalnym w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku".

Po reportażu porozmawiamy o pamięci o polskich Kresach i o tym, że ich historię można opowiadać w bardzo różny(często nietypowy) sposób.
Gościem audycji Fonosfera będzie szczeciński autor Leszek Herman. Jego najnowsza książka "Krzyż Pański" poświęcona właśnie rodzinnej, kresowej historii ukaże się 13 października. Zapraszam, Joanna Skonieczna
mat. Wydawnictwa Muza
mat. Wydawnictwa Muza
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Leszkiem Hermanem
Dwa stare kufry z tajemniczym dopiskiem „IIWW 45–47 POLAND”, znalezione przypadkiem w piwnicy brytyjskiego Archiwum Narodowego, powodują rozpoczęcie śledztwa obejmującego pół Europy. Zagadkę próbują rozwiązać bohaterowie najnowszej powieści Leszka Hermana "Krzyż Pański".

Premierę książki zaplanowano na 13 października 2021 roku. Akcja powieści, której bohaterów znamy z wcześniejszych powieści autora, rozgrywa się w Szczecinie, Warszawie oraz w Wielkiej Brytanii, Francji, Litwie i Białorusi. Jest sensacyjną opowieścią o zagmatwanych losach polskich rodzin kresowych. Autor, aby opowiedzieć historię (inspirowaną dziejami własnej rodziny) sięga, aż do czasów Wojen Napoleońskich. Z Leszkiem Hermanem rozmawia Joanna Skonieczna.

Leszek Herman, to szczeciński pisarz, który kilka lat temu debiutował powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka bardzo szybko stała się bestsellerem i zapewniła autorowi popularność i rozpoznawalność. Audiobook na podstawie tej książki można znaleźć na stronie www Radia Szczecin.

Najnowszą książkę dobrze czytać mając w pobliżu mapę i drzewo genealogiczne rodziny, którą poznajemy w opowieści. Oba dokumenty zostały dołączone do wydania papierowego. Książka ukaże się też w formie audiobooka. Powieść przeczyta Mikołaj Krawczyk.
"Z okruchów pamięci" - reportaż Małgorzaty Furgi
 

Zobacz także

2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej
12345