FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Zbiory prywatne
fot. Zbiory prywatne
Egzekucje, deportacje, wysiedlenia - to doświadczenie rodzin ziemiańskich żyjących na Kresach w czasie drugiej wojny światowej i bezpośrednio po niej. Ziemiaństwo w polskim, patriotycznym wydaniu nie pasowało do sowieckich planów, a więc należało je jako klasę społeczną zlikwidować. W 2019 roku zmarła Danuta Danieyko-Osman - bohaterka reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Z okruchów pamięci". Pani Danuta była dzieckiem, kiedy niszczono jej rodzinę i rodziny sąsiadów, palono dwory i rozkradano majątki. Takie traumatyczne przeżycia wyrzuca się z pamięci, tak też zrobiła bohaterka reportażu "Z okruchów pamięci".
Po latach trudno jest odtworzyć dzieje przodków, jeśli nie zachowały się zapiski i pamiątki rodzinne. Warto jednak podjąć próbę przywrócenia miejsca w historii nie tylko rodzinie Danieyków. W reportażu autorka wykorzystała muzykę Marcina Pukaluka skomponowaną do filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.
Reportaż został uhonorowany wyróżnieniem specjalnym w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku".

Po reportażu porozmawiamy o pamięci o polskich Kresach i o tym, że ich historię można opowiadać w bardzo różny(często nietypowy) sposób.
Gościem audycji Fonosfera będzie szczeciński autor Leszek Herman. Jego najnowsza książka "Krzyż Pański" poświęcona właśnie rodzinnej, kresowej historii ukaże się 13 października. Zapraszam, Joanna Skonieczna
mat. Wydawnictwa Muza
mat. Wydawnictwa Muza
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Leszkiem Hermanem
Dwa stare kufry z tajemniczym dopiskiem „IIWW 45–47 POLAND”, znalezione przypadkiem w piwnicy brytyjskiego Archiwum Narodowego, powodują rozpoczęcie śledztwa obejmującego pół Europy. Zagadkę próbują rozwiązać bohaterowie najnowszej powieści Leszka Hermana "Krzyż Pański".

Premierę książki zaplanowano na 13 października 2021 roku. Akcja powieści, której bohaterów znamy z wcześniejszych powieści autora, rozgrywa się w Szczecinie, Warszawie oraz w Wielkiej Brytanii, Francji, Litwie i Białorusi. Jest sensacyjną opowieścią o zagmatwanych losach polskich rodzin kresowych. Autor, aby opowiedzieć historię (inspirowaną dziejami własnej rodziny) sięga, aż do czasów Wojen Napoleońskich. Z Leszkiem Hermanem rozmawia Joanna Skonieczna.

Leszek Herman, to szczeciński pisarz, który kilka lat temu debiutował powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka bardzo szybko stała się bestsellerem i zapewniła autorowi popularność i rozpoznawalność. Audiobook na podstawie tej książki można znaleźć na stronie www Radia Szczecin.

Najnowszą książkę dobrze czytać mając w pobliżu mapę i drzewo genealogiczne rodziny, którą poznajemy w opowieści. Oba dokumenty zostały dołączone do wydania papierowego. Książka ukaże się też w formie audiobooka. Powieść przeczyta Mikołaj Krawczyk.
"Z okruchów pamięci" - reportaż Małgorzaty Furgi
 

Zobacz także

2024-01-14, godz. 17:00 Przemysław Kowalewski - kryminały inspirowane Szczecinem To był, w Szczecinie, najgłośniejszy debiut literacki w ubiegłym roku. Przemysław Kowalewski – to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się… » więcej 2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej 2024-01-10, godz. 06:00 "I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem, tak jak bohaterka reportażu Janusza Wilczyńskiego-… » więcej 2024-01-09, godz. 09:12 "Ważne w życiu 4 legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wczoraj (8 stycznia) zmarł podpułkownik Zbigniew Piasecki: harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jak sam… » więcej 2024-01-07, godz. 13:47 „Johannes Quistorp” - film dokumentalny o szczecińskim przesiębiorcy i filantropie Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza właśnie rodzinie Quistorpów. Kilka dni temu… » więcej 2024-01-04, godz. 08:37 "Pieniądze to nie wszystko - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej 2024-01-03, godz. 08:42 „Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej "Przez dziurkę od klucza" - wystawę prac Urszuli Kwietniewskiej-Łacny można oglądać pod koniec ubiegłego roku w Gryfinie i Chojnie. w Autorka, od 10 lat… » więcej 2024-01-02, godz. 06:00 „Pokonać Endometriozę” – reportaż Małgorzaty Furgi Endometrioza to choroba trwająca całe życie, która wiąże się z bezustannym cierpieniem, a kluczowym elementem walki z nią jest jak najszybsza diagnoza… » więcej 2023-12-31, godz. 15:07 Najlepszy polski kryminał "Krzywda" w Radiu Szczecin "Krzywda" - audiobook na podstawie tej powieści, jeszcze do końca najbliższego tygodnia, w Radiu Szczecin. Akcja kryminału Marka Stelara rozgrywa się w… » więcej 2023-12-28, godz. 06:00 „Po naukę do Polic” – reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterem dzisiejszego reportażu jest organizacja pożytku publicznego, a mianowicie Polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej
56789