FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
"Rejs na Bary" - reportaż Anny Kolmer
"Rejs na Bary" - reportaż Anny Kolmer
Krzymów, niewielka wieś położona około 8 km od Chojny była niegdyś tętniącą życiem siedzibą Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych Chojna. Przypomnijmy PGR-y powołano do życia w 1949 roku. Podstawowym celem tych gospodarstw rolnych miała być intensyfikacja produkcji rolnej, głównie na potrzeby miast. PGR-y powstawały przede wszystkim w zachodniej i północnej części kraju. Państwowe Gospodarstwa Rolne nie upadły, nie zbankrutowały, lecz zostały zlikwidowane odgórnie na mocy ustawy z 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Dzisiaj mieszkańcy popegeerowskich wsi próbują zachować pamięć o minionych czasach, o byłych pracownikach i miejscach, gdzie funkcjonowały PGR-y. Taką osobą jest m.in Krzysztof Sienkiewicz mieszkaniec wsi Bary. Bohater reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Rejs na Bary” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej opowiada o swoim pomyśle na utrwalenie historii Kombinatu PGR Chojna w Krzymowie. Premiera dzisiaj po 22-ej.
Pałac w Krzymowie
Pałac w Krzymowie
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Do rozmowy na temat PGR-ów, zaprosiłam dzisiaj panią prof Małgorzatę Machałek z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, która interesuje się historią PGR-ów oraz dr Sebastiana Kaniewskiego po. Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie.
 

Zobacz także

2024-01-14, godz. 17:00 Przemysław Kowalewski - kryminały inspirowane Szczecinem To był, w Szczecinie, najgłośniejszy debiut literacki w ubiegłym roku. Przemysław Kowalewski – to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się… » więcej 2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej 2024-01-10, godz. 06:00 "I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem, tak jak bohaterka reportażu Janusza Wilczyńskiego-… » więcej 2024-01-09, godz. 09:12 "Ważne w życiu 4 legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wczoraj (8 stycznia) zmarł podpułkownik Zbigniew Piasecki: harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jak sam… » więcej 2024-01-07, godz. 13:47 „Johannes Quistorp” - film dokumentalny o szczecińskim przesiębiorcy i filantropie Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza właśnie rodzinie Quistorpów. Kilka dni temu… » więcej 2024-01-04, godz. 08:37 "Pieniądze to nie wszystko - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej 2024-01-03, godz. 08:42 „Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej "Przez dziurkę od klucza" - wystawę prac Urszuli Kwietniewskiej-Łacny można oglądać pod koniec ubiegłego roku w Gryfinie i Chojnie. w Autorka, od 10 lat… » więcej 2024-01-02, godz. 06:00 „Pokonać Endometriozę” – reportaż Małgorzaty Furgi Endometrioza to choroba trwająca całe życie, która wiąże się z bezustannym cierpieniem, a kluczowym elementem walki z nią jest jak najszybsza diagnoza… » więcej 2023-12-31, godz. 15:07 Najlepszy polski kryminał "Krzywda" w Radiu Szczecin "Krzywda" - audiobook na podstawie tej powieści, jeszcze do końca najbliższego tygodnia, w Radiu Szczecin. Akcja kryminału Marka Stelara rozgrywa się w… » więcej 2023-12-28, godz. 06:00 „Po naukę do Polic” – reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterem dzisiejszego reportażu jest organizacja pożytku publicznego, a mianowicie Polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej
56789