FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Stepniczanie, fot z archiwum zespołu
Stepniczanie, fot z archiwum zespołu
Zespół "Stepniczanie" powstał w kwietniu 1984 roku. Początkowo działał pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy. Założycielką zespołu była pani Eugenia Kielik. Ona także zaprojektowała piękne i wielobarwne stroje w których wszystkie elementy i zdobienia wyszywane były ręcznie. Zespół współtworzy kulturę regionalną Pomorza Zachodniego. Wbrew powszechnie panującym opiniom, że na Ziemi Szczecińskiej nie ma muzyki ludowej „Stepniczanie” stworzyli repertuar o regionalnym charakterze, na który składają się oryginalne teksty słów, nawiązujące w swej treści do wszystkiego co składa się na życie w Stepnicy i szerzej na Pomorzu Zachodnim. Zespół w swoim zasobie posiada kilkaset pieśni. Najdłuższe z nich liczą nawet po 8 lub 9 zwrotek. Odrębny charakter utworów wykonywanych przez „Stepniczan” to również muzyka, w której słychać i śpiew kresowy i przyśpiewki z Centralnej Polski oraz rytmy taneczne z wielu regionów naszego kraju. Początki zespołu wspominają: Mirosława Baczek, Barbara Kasica, Leokadia Szulc , Józef Każmierczak i Mirosława Nowak.
Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Wspomnienia Stepniczan" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej, dzisiaj po 22-ej.
Red. Zdzisław Tararako - miłośnik polskiego folkloru
Red. Zdzisław Tararako - miłośnik polskiego folkloru
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Po reportażu rozmowa z red. Zdzisławem Tararako, naszym redakcyjnym kolegą, miłośnikiem i znawcą folkloru na Pomorzu Zachodnim.
Zapraszamy solistów - śpiewaków lub instrumentalistów, zespoły folklorystyczne (w tym kapele dziecięce i młodzieżowe), kapele ludowe, twórców i twórczynie rękodzieła i sztuki ludowej, animatorów kultury do wzięcia udziały w konkursie „Jawor u źródeł kultury”.
„Jawor u źródeł kultury” to konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.
Konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. Jurorzy oceniający kandydatów zgłaszanych do konkursu to profesjonaliści w swoich dziedzinach. Wśród jurorów zasiadają zarówno znawcy muzyki ludowej jak i sztuki ludowej. Od lat doceniani są także animatorzy kultury bez których twórcy nie mieli by tak dużych możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć.
Już dziś wypełnij formularz i zgłoś siebie lub swój zespół do reprezentowania województwa Zachodniopomorskiego na Festiwalu Kultury Ludowej Jawor! Nie zapomnij dopisać kategorii, w której chciałbyś/łabyś wystartować, dołącz również plik lub link ze swoim portfolio, czy występem.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie radia szczecin.
Termin zgłaszania kandydatur do nagrody „Jawor – u źródeł kultury” edycja 2022r. upływa w dniu 15 kwietnia.

Więcej informacji na stronie PR Szczecin - szukaj hasła -Jawor Festiwal Kultury Ludowej
 

Zobacz także

2024-02-29, godz. 06:00 "Śpiewać każdy może" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Ten kto śpiewa modli się dwa razy" - powtarzał mistrz "Poręba" czyli Jurek Porębski. To dzięki niemu wielu żeglarzy brało gitarę do ręki by opiewać… » więcej 2024-02-28, godz. 06:00 „Pamiętnik życia” – reportaż Anny Kolmer Powody dla których ludzie piszą pamiętniki są różne. Jednak podstawowym jest pragnienie zachowania w pamięci tego, co dla danej osoby czy grupy jest istotne… » więcej 2024-02-27, godz. 05:45 "Fotografia młodych Szczecinian" - reportaż Małgorzaty Furgi Młodzieżowa Rady Miasta Szczecin to reprezentacja szczecińskiej młodzieży. Dwa lata temu młodzi ludzie postanowili przeprowadzić badania wśród swoich… » więcej 2024-02-26, godz. 06:00 "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi Jakie były początki polskiego Szczecina? Jak czuli się tu pierwsi powojenni mieszkańcy? Dziś w Fofosferze historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie… » więcej 2024-02-22, godz. 09:39 "Zmieniacze edukacji" - reportaż Małgorzaty Furgi Jak zmienić polską szkołę, żeby młodzi ludzie, po jej ukończeniu, mogli odnaleźć się w dorosłym życiu? Co zrobić, aby dobrze czuły się tam zarówno… » więcej 2024-02-21, godz. 15:40 „Jakub potrzebuje naszej pomocy” - reportaż Małgorzaty Furgi i Pawła Szewłogi W wigilię 2020 roku Jakub Znojek podjął próbę uniemożliwienia jazdy pijanemu kierowcy. Niestety ten w akcie desperacji przejechał Jakuba, który od tamtego… » więcej 2024-02-20, godz. 06:00 „Koty na tymczasie” – reportaż Małgorzaty Furgi Wolontariusze zajmujący się bezdomnymi kotami potrzebują domów tymczasowych prowadzonych również przez innych wolontariuszy. W takim domu leczy się chore… » więcej 2024-02-19, godz. 10:35 "Ptasznik" najnowsza książka Marka Stelara, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 "Heinrich Vogel był kiedyś innym człowiekiem. Miał inne nazwisko, życie i świat, który stał przed nim otworem. Dwadzieścia lat wcześniej jedno zdarzenie… » więcej 2024-02-15, godz. 06:00 "Ma na imię Adaś” – reportaż Małgorzaty Furgi Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - słysząc taką diagnozę rodzice tracą nadzieję i za wszelką cenę szukają pomocy dla swoich dzieci. Z dystrofią zmagają… » więcej 2024-02-14, godz. 06:00 „Jakoś to będzie” – reportaż Anny Kolmer Społeczności lokalne różnie radzą sobie z rozwiązywaniem problemów życia codziennego na wsi, osiedlu czy ulicy. Mieszkańcy ulicy Tytusa w Mierzynie od… » więcej
23456