FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
kpt. Zbigniew Sak na mostku promu Gryf; Zdjęcie ze zbiorów kapitana
kpt. Zbigniew Sak na mostku promu Gryf; Zdjęcie ze zbiorów kapitana
W czwartek (4 sierpnia) na wieczną wachtę odszedł kpt.ż.w. Zbigniew Wincenty Sak. Edukację morską rozpoczął w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego na „Darze Pomorza”. Potem była Państwowa Szkoła Morska w Szczecinie - Wydział Nawigacyjny i - już w trakcie pracy - Politechnika Szczecińska, Wydział Transportu Morskiego. Szlify kapitańskie zdobył w wieku 28 lat, stając się tym samym najmłodszym kapitanem w powojennej flocie handlowej.
Należał do pionierów polskiej żeglugi promowej. Doprowadził do jej wznowienia po II wojnie światowej. Współorganizował Polską Żeglugę Bałtycką w Kołobrzegu, był dowódcą jednostek promowych i handlowych. Swoje doświadczenia opisywał w książkach "Z Lublina na oceany", "Dogonić horyzont" oraz "Wierni banderze". W przygotowaniu jest kolejna książka Kapitana, której wydania już nie doczekał.
Dwa lata temu Katarzyna Wolnik-Sayna odwiedziła kpt. Zbigniewa Saka i wysłuchała jego wspomnień. To niezwykłe historie: bomba na pokładzie, ładownia pełna broni, czar kapitańskich bali. Przypomnimy dziś jej reportaż "Kapitańskie tango", po którym powspominamy Kapitana.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Zmarłego Kapitana wspominają:
Janina Piotrowska – dziennikarka zajmująca się tematyką morską i gospodarczą. Jest inicjatorką powołania do życia wydawnictwa dziennikarskiego „Pomorze”.
Krystyna Pohl - dziennikarka „Obserwatora Morskiego”, publicystka morska, autorka wielu książek o morzu i ludziach morza (ale nie tylko).
Czesław Kramarz – emerytowany pracownik PŻM, współzałożyciel działającej przy tym przedsiębiorstwie drużyny harcerskiej im. Kapitana Konstantego Maciejewicza, inicjator i prezes Stowarzyszenia na rzecz budowy pomnika kpt. Maciejewicza.
 

Zobacz także

2024-01-22, godz. 16:42 "Galeon" - najnowsza książka Leszka Hermana [Rozmowa] Leszek Herman to jeden z najpopularniejszych szczecińskich autorów. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka przyniosła… » więcej 2024-01-18, godz. 05:00 "Oczy pirata" - reportaż Joanny Skoniecznej Prawie 3 miesiące - tyle czasu był uwięziony przez somalijskich piratów, pochodzący ze Świnoujścia, kapitan Piotr Budzynowski. Do porwania jednostki, którą… » więcej 2024-01-17, godz. 06:00 „Primus Inter Pares” – reportaż Małgorzaty Furgi Za oknami mróz i śnieg. Zima stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Dużą szansę na bezpieczne przezimowanie dają… » więcej 2024-01-16, godz. 09:14 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony 28 lat temu przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od jego pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale… » więcej 2024-01-14, godz. 17:00 Przemysław Kowalewski - kryminały inspirowane Szczecinem To był, w Szczecinie, najgłośniejszy debiut literacki w ubiegłym roku. Przemysław Kowalewski – to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się… » więcej 2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej 2024-01-10, godz. 06:00 "I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem, tak jak bohaterka reportażu Janusza Wilczyńskiego-… » więcej 2024-01-09, godz. 09:12 "Ważne w życiu 4 legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wczoraj (8 stycznia) zmarł podpułkownik Zbigniew Piasecki: harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jak sam… » więcej 2024-01-07, godz. 13:47 „Johannes Quistorp” - film dokumentalny o szczecińskim przesiębiorcy i filantropie Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza właśnie rodzinie Quistorpów. Kilka dni temu… » więcej 2024-01-04, godz. 08:37 "Pieniądze to nie wszystko - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej
56789