Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Premiera filmu "Przywracanie pamięci - cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim" autorstwa Pawła i Michała Kulików odbyła się we wtorek w Kinie Zamek Zamku Książąt Pomorskich.
Tym samym został zakończony projekt Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, Oddział w Szczecinie próbujący zdokumentować ślady dawnych żydowskich mieszkańców Pomorza.

- Żydzi mieszkali na Pomorzu od XVII wieku ich zagłada nastąpiła z nastaniem nazizmu - podkreśla Róża Król, przewodnicząca szczecińskiego TSKŻ-etu. - Powinniśmy udokumentować jeszcze to, co zostało. Najpierw były trzy objazdy studialne, ale autobus mieści 50 osób i to tylko niewielka grupa zainteresowanych by widziała i doszłam do wniosku, że warto by nakręcić film, bo to zostanie. Taka jest idea filmu dokumentalnego, żeby pokazał to, co jest i ewentualnie sprowokował do dyskusji co zrobić, żeby było lepiej.

- Czas działa tu na niekorzyść - mówi autor filmu Paweł Kulik. - Szukanie tych śladów jest trudne. Tym bardziej, że one są głęboko zakopane pod ziemią i często my sobie nie uświadamiamy, że w tym miejscu coś tu było, ktoś tu mieszkał, jest jakiś cmentarz. Mamy bardzo dużo do zrobienia. Przypomnieć i odkopać tą historię.

Film będzie udostępniony wkrótce w Internecie. Organizatorom zależy na nagłośnieniu tematu, tym bardziej, że w przyszłym roku będzie 80. rocznica wywózki szczecińskich Żydów do obozów zagłady.
- Żydzi mieszkali na Pomorzu od XVII wieku ich zagłada nastąpiła z nastaniem nazizmu - podkreśla Róża Król, przewodnicząca szczecińskiego TSKŻ-etu.
- Czas działa tu na niekorzyść - mówi autor filmu Paweł Kulik.

Zobacz także

2020-04-07, godz. 21:06 Wystawa prac artystów-żołnierzy więzionych w sowieckich łagrach [WIDEO] Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało na swojej stronie internetowej wystawę pod tytułem "Niepamięci". » więcej 2020-04-05, godz. 14:42 Taneczne treningi zespołu "Szczecinianie" odbywają się przez internet Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" zostaje w domu, ale cały czas pracuje. Codziennie członkowie są zajęci, bo trenują. » więcej 2020-04-05, godz. 09:27 Animacja o twórcy m.in. Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki w internecie [WIDEO] Muzeum Historii Polski udostępniło w internecie animację poświęconą Marianowi Walentynowiczowi. Był rysownikiem. Spod jego ołówka wyszły postaci między innymi Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki. » więcej 2020-04-03, godz. 13:16 Miłość do kamienic pewnej szczecinianki [ZDJĘCIA] Właśnie ukazała się niemiecka wersja książki Moniki Szymanik "Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki". » więcej 2020-04-03, godz. 09:15 Program wsparcia dla artystów jest finansowany z funduszu na organizację Dni Morza 250 tysięcy złotych miasto przekaże na pakiet pomocowy dla artystów, którzy cierpią w związku z epidemią koronawirusa. Mówił o tym w "Rozmowie pod krawatem" Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. » więcej 2020-04-02, godz. 11:50 Ellis Marsalis nie żyje W wieku 85 lat zmarł amerykański pianista jazzowy Ellis Marsalis. Przyczyną śmierci były komplikacje związane z koronawirusem. » więcej 2020-04-01, godz. 07:30 "To szansa dla młodych twórców". Można zgłaszać się do konkursu Od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2020 można wysyłać zgłoszenia na I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski imienia Mieczysława Karłowicza. » więcej 2020-03-29, godz. 17:32 Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza do internetu Muzeum jest zamknięte, ale jego zasoby można obejrzeć w internecie. » więcej 2020-03-28, godz. 20:41 Wieloletni korespondent Polskiego Radia z Rzymu nie żyje W Rzymie zmarł niespodziewanie Marek Lehnert, watykanista i publicysta, wieloletni korespondent Polskiego Radia. Miał 70 lat. » więcej 2020-03-28, godz. 10:32 Szczecińscy artyści: tęsknimy za Wami W piątek obchodzono Międzynarodowy Dzień Teatru. Nie było jednak, jak co roku kwiatów, koncertów, były za to słowa otuchy i wsparcia. » więcej
175176177178179180181