Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Od środy obowiązują nowe ograniczenia dotyczące poruszania się w przestrzeni publicznej. Rząd wprowadził je w związku z epidemią koronawirusa, aby ograniczyć jego rozprzestrzenianie się.
- Najważniejsza zasada to dystansowanie się, dystansu społecznego w rozumieniu epidemiologicznym, w rozumieniu unikania rozprzestrzeniania pandemii. To dwa metry od drugiej osoby, z wyjątkiem, kiedy mama czy tata opiekuje się dzieckiem na spacerze lub opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami. Utrzymujemy dystans wobec siebie, również na chodnikach, starajmy się iść w pewnej odległości, jeżeli już ktoś musi wychodzić - informuje Mateusz Morawiecki.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. W mocy pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. Wychodzić z domu można tylko w przypadku dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 oraz załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

- Wprowadzamy ograniczenia dostępu do parków, do bulwarów, do różnego rodzaju skwerów, miejsc rekreacji, plaż, bo niestety nie zachowaliśmy tej dyscypliny społecznej w takim wymiarze jak powinniśmy. Były to miejsca licznych spotkań, wprawdzie nie w bardzo licznych grupach, ale w tych miejscach także dochodzi do zakażeń - mówił premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że ograniczenia dotkną też punktów handlowych i usługowych, a także targowisk. Ograniczenia nastąpiły choćby w liczbie klientów. W sklepach i punktach usługowych mogą być maksymalnie trzy osoby na kasę lub stanowisko do płacenia, a w placówkach pocztowych mogą przebywać maksymalnie dwie osoby na okienko pocztowe.

Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki od godziny 10 do 12 będą otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia. Klienci sklepów będą mieli obowiązek nosić jednorazowe rękawiczki. Ograniczono korzystanie z parków, plaż, bulwarów, promenad i zieleńców. Z ruchu wyłączono tzw. rowery miejskie.

Zawieszona zostaje działalność fryzjerów, kosmetyczek i salonów tatuażu. Zamknięte zostaną też hotele. Markety budowlane nie będą czynne w weekendy.

Na wzór ograniczenia w transporcie publicznym wprowadzono też ograniczenia w prywatnym transporcie zbiorowym. Chodzi na przykład o dowóz pracowników. Od czwartku busy będą mogły zabrać o połowę mniej pasażerów niż mają miejsc siedzących. Ta zasada nie dotyczy samochodów osobowych. Pozostałe ograniczenia dotyczące poruszania się w przestrzeni publicznej zostały podtrzymane. Nadal z domu można wyjść do pracy, lub w celu zrobienia zakupów, wykupienia leków i na spacer z psem.
Relacja Anety Pawłowskiej-Krać (IAR).
Relacja Anety Pawłowskiej-Krać (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty