Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Urząd Zdrowia Publicznego zdecydował o powtórzeniu badania na obecność przeciwciał koronawirusa wśród mieszkańców Szwecji.
Zdaniem głównego epidemiologa kraju, opublikowane tydzień temu badanie zawierało błędy metodologiczne. Wyniki nowych testów będą znane już za kilka dni. Badania mają być przeprowadzone na większej i bardziej reprezentatywnej grupie osób.

- Mamy powody aby domniemywać, że osoby od których pobieraliśmy próbki, były w mniejszym stopniu narażone na infekcję niż pozostała część społeczeństwa. Dlatego zdecydowaliśmy się powtórzyć badanie - powiedział Anders Tegnell, główny epidemiolog kraju.

Wcześniej przebadano 1100 próbek krwi pobranych w kilku regionach kraju. Przeciwciała patogenu stwierdzono u zaledwie 7,3 procent mieszkańców regionu Sztokholmu. W Skanii odsetek sięgał 4,2, a w regionie Göteborga 3,7 procent.

Badanie miało potwierdzić prognozy części szwedzkich ekspertów mówiących o tym, że pod koniec kwietnia u znacznej część populacji rozwinęła się odporność na infekcję. Anders Tegnell nadal utrzymuje, że obecnie około 1/4 mieszkańców Sztokholmu jest już odporna na COVID-19.

Część naukowców uważa, że wyniki ostatniego badania pokrywają się z tymi, które zostały wykonane w innych krajach. Twierdzą bowiem, że koronawirus okazał się być o wiele słabszy niż do tej pory zakładano.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty