Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kontrola graniczna na moście Sund. Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Kontrola graniczna na moście Sund. Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde zaapelowała do duńskiego rządu, aby ten umożliwił przekraczanie granicy mieszkańcom sąsiedniej Skanii. Decyzję w sprawie otwarcia granic duńskie władze mają podjąć do końca tygodnia.
Szwedzka minister w wywiadzie dla agencji TT powiedziała, że „rozumie frustracje mieszkańców Skanii, którzy w odróżnieniu od swoich sąsiadów nie mogą swobodnie przekraczać duńskiej granicy".

- Zarówno liczba zakażeń, jak i ofiar śmiertelnych koronawirusa w Skanii, jest niższa niż w regionie Kopenhagi. Ponadto szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego wydał zalecenie, aby unikać podróży dłuższych niż dwie godziny, dlatego Duńczycy nie muszą obawiać się gości ze Sztokholmu - dodała minister spraw zagranicznych Szwecji.

Jednak z danych operatora telefonii komórkowej Telia wynika, że od 18 do 24 maja ruch podróżujących ze Sztokholmu do Malmö wzrósł prawie czterokrotnie, w porównaniu z tygodniem poprzedzającym ten okres.

Od poniedziałku duńskie władze wprowadziły ułatwienia w przekraczaniu granicy dla Szwedów, których życiowy partner na stałe zameldowany jest w Danii. Na granicy należy jednak przedstawić dowód na to, że jest się w związku z mieszkańcem Danii od co najmniej pół roku.

W Szwecji na COVID-19 zmarło do tej pory 4 222 osób, w Danii 565.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty