Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Paweł Mucha. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Paweł Mucha. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha przedstawił w Sejmie projekt ustawy o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.
Zgodnie z projektem, świadczenie mają otrzymać osoby, które utraciły pracę na skutek epidemii koronawirusa w Polsce. Paweł Mucha podkreślał, że dodatek solidarnościowy ma za zadanie walkę z ekonomicznymi i społecznymi skutkami epidemii.

Dodatek solidarnościowy ma być świadczeniem przyznawanym maksymalnie na trzy miesiące, od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Dodatek wynoszący 1400 złotych miesięcznie będzie przysługiwał osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę i z którymi umowa ta została po 31 marca 2020 roku, rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Dodatek solidarnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz potrąceniom i egzekucji.

W projekcie zaproponowano również podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych do 1200 złotych w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku. W okresie kolejnych dni kwota zasiłku miałaby wzrosnąć do 942,30 złotych. Podwyższenie zasiłku planowane jest od 1 września 2020 roku.

Dodaj komentarz 9 komentarzy

nie kwestionuję tego, że tym, co pracę stracili należy się pomoc państwa, ale... dlaczego PiS uchwala też przepisy pozwalające pracodawcom na obniżanie wynagrodzeń nawet o połowę?
I to bez żadnego uzasadnienia, bez przyczyny, z racji zwykłego widzimisię pracodawcy.
Przecież to nieludzkie!
Kolejne świadczenie które będzie wypłacane niemal w dniu wyborów. Trochę mam wątpliwości co do intencji władzy, czy rzeczywiście miała chęć pomagać czy znów po prostu spróbować kupić głosy. W Niemczech jedno z założeń antykryzysowych to jest obniżka VAT z 19 na 16%. I to jest prawdziwa pomoc w domowych budżetach, obniżka VAT oraz wyższa kwota wolna, tyle że my w czasach koniunktury wszystko przejedlismy zamiast choć cześć odłożyć na gorsze czasy.
Dla mnie jest oczywiste, co gorsze. Zwolnienie pracownika przez pracodawcę objętego przestojem spowodowanym przez pandemię, czy redukcja wynagrodzenia. Które i tak nie może być mniejsze od płacy minimalnej kilka razy podniesionej przez PiS. Pomoc w postaci mieszkanie+, maluch+, wyprawka 300+, senior+, opieka75+, 75+ darmowe leki dla seniorów, 500+, niższej składki ZUS dla małych firm, mniejszego PIT i CIT, zerowego PiT dla młodych, ustawy o innowacyjności w której przedsiębiorcy zostaną objęci 100-procentowym zwrotem podatku za wydatki w obszarach rozwoju i badań, zostały przez PiS wprowadzone już jakiś czas temu.
Ostatnio starałem się znaleźć ile mieszkań było oddanych w programie mieszkanie+ ale niestety nie mogłem nigdzie znaleźć dokładnej liczby, może masz takową? Na stronie z wnioskami o mieszkania w Szczecinie jest następujący komunikat- "W tej chwili w Szczecinie nie są przyjmowanie wnioski na program Mieszkanie Plus, ponieważ trwa ustalanie ewentualnych miejsc pod inwestycję." Czyli program jest, ale go nie ma :)
A niższy VAT i wyższa kwota wolna to są zwyczajnie niespełnione obietnice, zarówno PiSu jak i Dudy. Serio chcesz się chwalić niższym o 1% PIT oraz niższym CITem gdzie jest szereg podmiotów wykluczonych z tej obniżki? Tak działa PiS, obiecać program a potem zrobić takie kryteria że mało kto się na to łapie, tak jak darmowe leki dla seniorów, też oczywiście są nie wszystkie tylko te z listy ministerstwa. Tak naprawdę jedynym dużym programem to jest to mieszkanie +, które mogło być krokiem milowym w mieszkalnictwie w Polsce, a okazało się być porażką, reszta to niewielkie pieniądze w skali kraju, od 100 do 300mln zł. Na same tylko nieodbyte wybory wydaliśmy 70mln, na prezydenturę Dudy 1mld :) Jeszcze z sukcesów rządu napisał bym jeszcze odebranie świadczeń osobom niepełnosprawnym i przekazanie ich na 13. emeryturę :)
Pisanie o kosztach prezydentury Dudy miałoby sens, gdyby poprzedni prezydenci pracowali za darmo. Pretensje o perturbacje z gruntami pod program mieszkanie+ kieruj do samorządów, w większości w rękach PO, które z "jakichś powodów" miewają "problemy" z gruntami pod mieszkanie+ ;) O nieodbyte wybory pretensje też kieruj do PO i Grodzkiego, którzy przetrzymali w Senacie maksymalnie długo ustawę o wyborach. Potem nie było już czasu na ich przeprowadzenie, ale był za to czas na podmianę Kidawy-Błońskiej na Trzaskowskiego. Nieprawdą jest przekazanie pieniędzy dla osób niepełnosprawnych na trzynastą emeryturę. Finansowanie trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego rozszerza zakres zadań funduszu poprzez możliwość wsparcia kolejnych grup społecznych oprócz niepełnosprawnych – emerytów i rencistów. Co nie oznacza, że wsparcia finansowego zostaną pozbawione osoby niepełnosprawne. Przed 2019 rokiem nie było ani Funduszu Solidarnościowego, ani trzynastych emerytur. I "było dobrze". Jest to kolejny wzorcowy przykład obłudy i hipokryzji różnych pieniaczy.
Czyli mieszkanie+ to program samorządowy a nie rządowy? Czy może wszystko przygotowuje samorząd a rząd ma tylko spijać śmietankę? Pisałem o kosztach Dudy ponieważ po 1 szliście do władzy że sztandarami taniego państwa a po 2. te koszty są większe jak u poprzedników. A co do 13. emerytur. Owszem nie było ich. Ale był większy procent PKB przekazywany na inwestycje publiczne czy służbę zdrowia. I tutaj jest piękny przykład podawania faktów wygodnych dla propagandy PiS. Bo przecież państwo nie ma własnych pieniędzy, Pan Kaczyński nie wyjął ich ze swojej kieszeni i nie rozdał emerytom, po prostu zabrano je z jednego miejsca i dano w inne. Każdy niech sobie subiektywnie oceni czy słusznie.
@ Paweł - poczytaj co Gowin i Kaczyński mówili o przyczynie nieodbycia się wyborów 10 maja. Jakoś to nie opozycja nie mogła się dogadać co do daty wyborów a dwa Jarosławy.
Do w zasadzie przedednia wyborów minister Sasin zapewniał że wybory odbędą się niezależnie od tego ile czasu ustawa będzie leżeć w Senacie, teraz się okazuje że przez Grodzkiego się one nie odbyły. Skoro było wiadomo że jak Senat przetrzyma za długo ustawę to nie zdążymy z organizacją to czemu zlecono druk pakietów wyborczych? Od początku było wiadomo że to będą zmarnowane pieniądze? Senat ustawę przetrzymał ale Sejm zrobił przegięcie w drugą stronę. Ustawa która ma 200kilka stron w ciągu 4 godzin miała dwa czytania i głosowanie. Ktoś chce mi wmówić że posłowie wiedzieli za czym głosują? Każdy ma zrobiony kurs z czytania błyskawicznego? To są demokratyczne standardy? Według przepisów prawa każda ustawa powinna być dostarczona posłom do czytania najpóźniej dwa tygodnie przed głosowaniem. No ale sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie.
@Nikt inny - obawiam się, że żaden z nich (ŻADEN!) nie ma nawet ukończonego kursu czytania ze zrozumieniem.
Natomiast efekty PiSmiennictwa tercetu ezgotycznego, pt. kakało, są powszechnie znane w kręgach literatury prześmiewczej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty