Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Nowy Jork. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin/Archiwum]
Nowy Jork. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin/Archiwum]
W Stanach Zjednoczonych trwają przygotowania do II tury wyborów prezydenckich. Podobnie jak przed tygodniem także i teraz Polonusi ze względu na sytuację epidemiologiczną mogą głosować tylko i wyłącznie korespondencyjnie.
W środę Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wzór kart do głosowania. To było podstawą dla polskich placówek dyplomatycznych do rozpoczęcia druków pakietów wyborczych.

Zdaniem przedstawicieli naszej dyplomacji, pierwszych kilkanaście tysięcy już zostało wysłanych. Otrzymali je m.in. wyborcy z Chicago i Nowego Jorku. W Stanach Zjednoczonych chęć zagłosowania w drugiej turze poprzez obowiązkową rejestrację wyraziło 46 tysięcy osób. Konsul generalny w Chicago Piotr Janicki ma nadzieję, że za tydzień frekwencja będzie tak samo wysoka, jak w pierwszej turze.

- 86 procent wydaje mi się całkiem przyzwoitym wynikiem, zważywszy na to, że około 90 procent wszystkich wyborców przychodzi do urn wyborczych przy głosowaniach osobistych. Różnica jest zaledwie kilku procent - podkreślił Janicki.

Ze względu na różnicę czasową głosowanie w II turze w USA odbędzie się w najbliższą sobotę 11 lipca.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty