Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Niezależne Zrzeszenie Studentów
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Niezależne Zrzeszenie Studentów
Niezależne Zrzeszenie Studentów rozpoczyna obchody 40. rocznicy powstania. W ramach obchodów na Dworcu Centralnym w Warszawie i Dworcu w Lublinie zostanie zaprezentowana wystawa "NZS Pokolenie Przemian 1980-2020".
Wystawa została przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Jak mówi rzecznik prasowy NZS Stefania Zdral, wystawa została przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i przedstawia historię Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Ekspozycja ukazuje, jak rodził się niezależny ruch studencki już w latach 70. ubiegłego wieku.

Na wystawie są też zdjęcia i dokumenty ukazujące działania studenckie zmierzające do legalizacji NZS w 1980 roku, pierwsze miesiące działania po legalizacji, przez aktywność w czasie stanu wojennego i kolejne lata do 1989 roku. Wystawa ukazuje drogę, jaką musiała przejść organizacja, by móc bronić praw studentów.

Stefania Zdral zwraca uwagę, że wystawa wykorzystuje nowoczesne techniki multimedialne, by pokazać najważniejsze wydarzenia z historii NZS-u, ale i aktualną działalność. Na wystawie obok tradycyjnych plansz, znajdują się specjalne interaktywne lustra, na których wyświetlane będą na przykład postulaty najdłuższego w Europie strajku studenckiego z Łodzi z roku 1980. Na ekspozycji znalazły się też zdjęcia ukazujące studentów z lat 80. i tych współczesnych, działających również w NZS.

Do końca roku wystawa będzie przenoszona i pokazywana w kolejnych miastach Polski - w sierpniu w Rzeszowie i Krakowie, we wrześniu w Łodzi i Katowicach, w październiku w Bydgoszczy i Gdyni, a w listopadzie w Poznaniu i Wrocławiu.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty