Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
529 tysięcy ofiar śmiertelnych i ponad 11 milionów zachorowań - to obecny bilans pandemii koronawirusa.
Dane takie podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Jak informują, wyleczyć udało się ponad 6 milionów osób.

Liczba nowych zachorowań najszybciej rośnie w Stanach Zjednoczonych. W sobotę zanotowano tam 57 tysięcy zakażeń, o dwa tysiące więcej niż dzień wcześniej. Najgorsza sytuacja jest w południowych stanach jak Teksas, Kalifornia czy Arizona, gdzie przywrócono obostrzenia. W Teksasie obowiązuje nakaz noszenia masek. Wszystko to dzieje się w weekend, kiedy wielu Amerykanów zazwyczaj wyjeżdża z domów, by świętować przypadający dzisiaj Dzień Niepodległości.

W Ameryce Południowej, która jest epicentrum pandemii, liczba zakażeń zbliża się do 2,5 miliona i przekroczyła już tę z Europy. Najgorzej jest w Brazylii, gdzie zmarło 63 tysiące osób, w tym prawie 1300 w ciągu ostatniej doby. Mimo to, Rio de Janeiro otwiera plaże, a Sao Paulo w przyszłym tygodniu ma otworzyć bary. Prezydent Jair Bolsonaro, który sprzeciwia się restrykcjom, zatwierdził co prawda przepisy o obowiązku noszenia masek, ale zawetował tę ich część, która mówi o maskach w kościołach, w sklepach i w szkołach.

Koronawirus szybko rozprzestrzenia się też na Bliskim Wschodzie. W Arabii Saudyjskiej liczba zachorowań przekroczyła właśnie 200 tysięcy.

Kraje Europy zdejmują tymczasem kolejne obostrzenia. W Wielkiej Brytanii można już organizować wesela, a dla części zwiedzających otwiera się bazylika Sagrada Familia w Barcelonie.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty