Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / falco (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / falco (CC0 domena publiczna)
Kilkudziesięciu rosyjskich dziennikarzy stanęło w obronie byłego reportera dziennika "Kommiersant". Iwan Safronow jest oskarżony o zdradę stanu i przebywa w moskiewskim areszcie.
Federalna Służba Bezpieczeństwa stwierdziła, że mężczyzna, który od maja pracował jako doradca w Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, współpracował z czeskim wywiadem. Grozi mu od 12 do 20 lat łagru.

Dziennikarze gazet "Kommiersant" i "Wiedomosti", w których wcześniej zatrudniony był Iwan Safronow, napisali, że nie wierzą w jego winę. W obronie doradcy Roskosmosu stanęli także reporterzy rosyjskich mediów niezależnych. Część z nich, we wtorek wieczorem wzięła udział w pikiecie przed moskiewską siedzibą FSB na Łubiance. Jak podało radio Echo Moskwy, policja zatrzymała około 30 osób.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że nie widzi potrzeby, aby w sprawę włączył się prezydent, ponieważ zatrzymanie Iwana Safronowa nie jest związane z jego działalnością dziennikarską.

30-letniego mężczyznę zatrzymano we wtorek. Według śledczych, Safronow miał współpracować z czeskim wywiadem od 2012 roku i przekazywać materiały dotyczące obronności Rosji, które objęte są klauzula tajności.
Relacja Macieja Jastrzębskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty