Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo przesłał do ONZ formalną notę w tej sprawie. Fot. www.facebook.com/unphoto/
Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo przesłał do ONZ formalną notę w tej sprawie. Fot. www.facebook.com/unphoto/
Około 45 milionów mieszkańców Ameryki Łacińskiej i Karaibów popadnie w biedę z powodu pandemii koronawirusa - poinformował sekretarz generalny ONZ.
Antonio Guterres podkreślił, że przy panujących tam nierównościach społecznych i wysokim poziomie szarej strefy, pandemią najbardziej zostaną dotknięci najubożsi.

Zdaniem sekretarza generalnego ONZ, z powodu pandemii przepaść między bogatymi a biednymi jeszcze bardziej się zaostrzy, szczególnie w największych krajach, takich jak Brazylia i Meksyk. Zdaniem Guterresa, konieczna jest zmiana modelu rozwoju Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

- Oznacza to stworzenie bardziej sprawiedliwych systemów podatkowych, utworzenie godnych miejsc pracy, wzmocnienie równowagi środowiskowej i mechanizmów ochrony socjalnej - wyjaśnił Guterres.

ONZ szacuje, że spadek PKB w Ameryce Łacińskiej w tym roku wyniesie ponad 9 procent i będzie największy w tym stuleciu. Najbardziej dotknięci pandemią zostaną kobiety, rdzenni mieszkańcy, osoby czarnoskóre, imigranci i uchodźcy. Podobnie jak 170 milionów dzieci i młodzieży w regionie, których szkoły zostały zamknięte i które nie mają pełnego dostępu do Internetu - poinformowało ONZ.

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zarejestrowano już ponad trzy miliony potwierdzonych przypadków koronawirusa i ponad 140 tysięcy zgonów - najwięcej w Brazylii, Meksyku, Peru i Chile.
Relacja Aleksandry Pluty (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty