Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / MabelAmber (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / MabelAmber (CC0 domena publiczna)
Holenderski rząd poinformował, że pozwie Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka za zestrzelenie samolotu MH17 nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku.
Maszyna malezyjskich linii lotniczych leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, w tym stu dziewięćdziesięciu trzech obywateli Holandii.

"Skierowanie pozwu jest kolejnym krokiem na drodze do ustalenia prawdy, sprawiedliwości i odpowiedzialności"- napisał w liście do parlamentu minister spraw zagranicznych Holandii. Stef Blok poinformował też, że rząd w Hadze przekaże Trybunałowi w Strasburgu wszystkie informacje dotyczące zestrzelenia MH17, tym samym wspierając złożone już skargi przez rodziny osób, które zginęły.

Pozwy zostały skierowane po opublikowaniu przed dwoma laty raportu międzynarodowej grupy śledczej. Eksperci uznali wtedy, że Rosja ponosi odpowiedzialność za katastrofę. Ustalono, że samolot malezyjskich linii lotniczych został zestrzelony przez rosyjski system rakietowy Buk z terenów wschodniej Ukrainy kontrolowanych przez rosyjskich separatystów. Wyrzutnia została tam przewieziona z Rosji. Moskwa konsekwentnie odrzuca oskarżenia o udział w zestrzeleniu maszyny.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty