Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Paryż. Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Paryż. Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Polacy przebywający tymczasowo we Francji jak i miejscowa Polonia mogą głosować po dopełnieniu wcześniej wszystkich formalności w czterech okręgach. Swoje głosy można oddać osobiście, ale można je było także wysłać korespondencyjnie.
Trzy komisje mieszczą się w Paryżu, z tego dwie w polskiej ambasadzie i jedna w konsulacie. Kolejna, ta trzecia - także w konsulacie, tyle, że w Lyonie. Stąd wiele osób, szczególnie w podeszłym wieku, a które czują się w obowiązku wzięcia udziału w głosowaniu skorzystało z drogi korespondencyjnej, mimo że nie miało do końca zaufania do funkcjonowania poczty po kwarantannie. Także listownie swoje głosy oddali ci, którzy wyjechali na wakacje.

Na stronie internetowej konsulatu RP w Paryżu znalazły się bardzo przejrzyste informacje dotyczące zasad głosowania, a sama placówka była otwarta - dla osób chcących osobiście pobrać karty wyborcze - długo poza rutynowe godziny funkcjonowania.

Wielu decydowało się na to, by natychmiast po ich odbiorze swoje głosy zostawiać na miejscu, w konsulacie. W niedzielę koperty z kartami wyborczymi można wrzucać do skrzynek przed ambasadą i konsulatami.
Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty