Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W środę po południu unijna narada ministerialna przed rozpoczynającym się w piątek dwudniowym szczytem w Brukseli na temat budżetu Wspólnoty i funduszu odbudowy po pandemii.
Konsultacje ministrów do spraw europejskich odbędą się w formie wideokonferencji.

To będzie pierwsza okazja dla ministrów z 27 krajów, by wspólnie omówić propozycje szefa Rady Europejskiej dotyczące budżetu i funduszu. Charles Michel ogłosił je w ostatni piątek, tydzień przed szczytem, wyrażając nadzieję na przełamanie impasu w rozmowach. Ministrowie je przedyskutują, ale decyzję pozostawią przywódcom, którzy przylecą na szczyt do Brukseli.

Minister do spraw europejskich Konrad Szymański powiedział wczoraj, że rozmowy będą trudne. "Dwuletnie negocjacje nie przyniosły efektów. Dziś tylko presja czasu powoduje, że mamy większe nadzieje na porozumienie" - dodał minister Szymański.

Pozostało zaledwie kilka miesięcy na osiągnięcie kompromisu, by pieniądze z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy mogły być wypłacane od nowego roku. A spory wśród unijnych krajów dotyczą między innymi wysokości budżetu i funduszu, także formy wypłaty pieniędzy z funduszu - czyli ile ma być bezzwrotnych grantów a ile pożyczek - oraz warunków, na jakich pieniądze będą przekazywane.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty