Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W środę prezydium klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej podejmie decyzję w sprawie tego ilu i - ewentualnie - którzy parlamentarzyści wezmą udział w zaplanowanym na czwartek Zgromadzeniu Narodowym. Prezydent Andrzej Duda zostanie wówczas zaprzysiężony na drugą kadencję.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z KO mówi, że na pewno weźmie udział w Zgromadzeniu Narodowym. Polityk przypomina, że jesteśmy w stanie pandemii koronawirusa i parlamentarzyści w ostatnich dniach przechodzą testy na COVID-19. W jego ocenie, bez zweryfikowanego testu nikt nie powinien uczestniczyć w Zgromadzeniu Narodowym. Dodaje, że parlamentarzyści, którzy nie wezmą udziału w Zgromadzeniu z innych powodów niż zdrowotne, podejmą decyzje indywidualnie.

Zdaniem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej z Prawa i Sprawiedliwości obecność parlamentarzystów podczas zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję jest okazaniem szacunku do wyborców oraz wyniku wyborów prezydenckich. Polityk stwierdza, że decyzję dotyczącą uczestnictwa w Zgromadzeniu Narodowym każdy parlamentarzysta podejmuje indywidualnie i powinna ona wynikać ze stanu zdrowia, a nie "ocen, które pojawiają się w przestrzeni medialnej". Małgorzata Gosiewska dodaje, że ma wrażenie, iż niektórzy parlamentarzyści nie biorą przy tym pod uwagę szacunku do polskich obywateli.

Czwartkowe Zgromadzenie Narodowe odbędzie się z zachowaniem wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa. Uczestnicy będą mieć mierzoną temperaturę, zapewnione zostaną im rękawiczki oraz maseczki ochronne, a na galerii sejmowej goście będą zajmować co drugie miejsce. Zgromadzenie Narodowe rozpocznie się o 10.00.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty