Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W czwartek przed południem w Warszawie prezydent Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na drugą, pięcioletnią kadencję głowy państwa.
W ramach uroczystości inauguracyjnych zaplanowano też mszę świętą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, ceremonię orderową na Zamku Królewskim i ponowne przejęcie zwierzchnictwa nad armią na Placu Piłsudskiego.

O godz. 10 w gmachu Sejmu rozpocznie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego prezydent złoży przysięgę, tym samym obejmując ponownie urząd.

Następnie Andrzej Duda wygłosi orędzie, które jak zapowiadają ministrowie w jego Kancelarii ma być wystąpieniem programowym, skupionym na tworzeniu "wizji ładu w państwie" w ciągu kolejnych pięciu lat.

Szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski przyznał, że choć pandemia COVID-19 wyznacza okoliczności naszego życia politycznego, społecznego i gospodarczego, to wystąpienia prezydenta będą obejmowały szerszą perspektywę. W gmachu Sejmu mają być natomiast zachowane wszelkie środki bezpieczeństwa sanitarnego.

- Prezydenckie orędzia na rozpoczęcie kadencji i na rozpoczęcie kolejnych 5 lat zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi są tak fundamentalnymi wystąpieniami, że spodziewam się i należy się spodziewać raczej długofalowej wizji. Także [wizji] przyszłości pewnego ładu politycznego, społecznego i gospodarczego w Polsce, jaki w długiej perspektywie ma być kształtowany w naszym kraju, żeby jak najlepiej realizować polską rację stanu, zadania rozwoju społecznego, spójności i jedności społecznej w Polsce - powiedział Krzysztof Szczerski.

O 11.15 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda odbierze meldunki od Dowódcy Garnizonu Warszawa oraz Komendanta Służby Ochrony Państwa.

Następnie w południe w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej starówce rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP. Liturgię będzie sprawował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

W ciągu dnia Andrzej Duda odda też hołd nieżyjącym prezydentom - głowom państwa w II RP - Gabrielowi Narutowiczowi, Stanisławowi Wojciechowskiemu oraz Ignacemu Mościckiemu. Kilka dni temu prezydent modlił się na Wawelu przy grobie tragicznie zmarłej w Smoleńsku pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich.

Kolejnym miejscem uroczystości inaugurujących drugą, prezydencką kadencję będzie Zamek Królewski. Tam o godz. 14 odbędzie się uroczystość inwestytury prezydenta na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

Jak wyjaśniał Krzysztof Szczerski, z racji ponownego wyboru na prezydenta Andrzej Duda formalnie obejmie przewodnictwo nad Kapitułami obu orderów, nie będzie nimi ponownie dekorowany. Order Orła Białego i Order Odrodzenia Polski z urzędu są przyznawane nowo wybranemu Prezydentowi RP.

O godz. 15.30 na Placu Piłsudskiego Andrzej Duda ponownie obejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Także tam przewidziano wystąpienie prezydenta.

Minister Szczerski zapowiedział, że będzie to ważne przemówienie z racji tego, że prezydent ma kluczowe zadania w zakresie bezpieczeństwa i organizacji wojska. - To będzie nie tyle wystąpienie ceremonialne, co programowe do Wojska Polskiego - mówił szef gabinetu prezydenta.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty