Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/prezydentpl/Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda objął przewodnictwo w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie była kolejnym etapem inauguracji drugiej kadencji Andrzeja Dudy.
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie został XV Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Z racji ponownego wyboru na prezydenta Andrzej Duda formalnie objął przewodnictwo nad kapitułami obu orderów, ale nie został nimi ponownie dekorowany. Order Orła Białego i Order Odrodzenia Polski z urzędu są przyznawane nowo wybranemu Prezydentowi RP. Uroczystość była kolejnym etapem inauguracji drugiej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przyznając najwyższe odznaczenia państwowe, będzie kierował się interesem Polski. Prezydent mówił, że będzie przyznawał ordery, kierując się zawsze swoim "wewnętrznym, głębokim przekonaniem o tym, że danej osobie order się należy". Członków kapituł prosił o dalsze wspieranie w wykonywaniu - jak to określił Andrzej Duda - z jednej strony zaszczytu, a z drugiej obowiązku dla Polski.

Prezydent mówił, że uważa inwestyturę na Wielkiego Mistrza najwyższych polskich odznaczeń za niezwykły zaszczyt i wielką odpowiedzialność ze względu na ich znaczenie. - Te ordery są symbolami wolnej Polski, te ordery są symbolami Polski silnej - tłumaczył Andrzej Duda. Przypomniał, że Order Orła Białego, gdy Polska nie była wolna, nie był przyznawany. - Wracał wraz z odradzającym się polskim państwem, wracał wraz z odradzającą się niepodległością. To dlatego te oba odznaczenia są tak ważne - mówił prezydent.

Andrzej Duda dodał, że przejęcie pieczy i straży nad najwyższymi polskimi odznaczeniami przeżywa dziś bardziej niż pięć lat temu, bo ma pełną świadomość znaczenia tego aktu i każdego wypowiadanego słowa. Prezydent podkreślał, że jest to dla niego ważny moment życia. Mówił, że obecność na uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, kiedyś zniszczonym, zburzonym symbolu polskiej państwowości, odbudowanym rękami Polaków, w sali, w której są insygnia: łańcuch Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego, miecz ostatniego króla Polski, sztandar prezydencki z Orłem Białym, sprawiają, że - jak ujął - "w duszy jakże mocno grają słowa Wincentego Witosa: "Polska winna wiecznie trwać".

Prezydent podkreślił, że uważa inwestyturę na Wielkiego Mistrza najwyższych polskich odznaczeń za niezwykły zaszczyt i wielką odpowiedzialność ze względu na znaczenie tych orderów - symboli wolnej Polski i Polski silnej.

- Order Orła Białego ma tą specyfikę, że kiedy Polska nie była wolna, to nie był przyznawany. Wracał wraz z odradzającym się polskim państwem, wraz z odgradzającą się niepodległością. To dlatego te oba odznaczenia są tak ważne - przypomniał prezydent.

Inwestytury Orderu Orła Białego dokonał kanclerz Bogusław Nizieński. - Obrany ponownie prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej pan Andrzej Duda z tytułu swojego wyboru na ten urząd jest piętnastym Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego - powiedział Bogusław Nizieński.

Dyrektor Zamku Królewskiego profesor Wojciech Fałkowski mówił, że ta uroczystość ma znaczenie symboliczne. - To jest tu, przy nowo wybranym prezydencie Rzeczpospolitej, okazja, żeby stwierdzić, że symbolika państwowa spotyka się z wolą narodu, że majestat najjaśniejszej Rzeczpospolitej zyskuje swojego najwyższego reprezentanta - mówił Wojciech Fałkowski.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przez Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił orędzie. Przyjął też meldunki od Dowódcy Garnizonu Warszawa oraz Szefa Służby Ochrony Państwa oraz uczestniczył w Mszy świętej w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP w Archikatedrze Świętego Jana na warszawskiej Starówce.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty