Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej 20 września 1939 roku, na wschód od Brześcia. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Agresja_ZSRR_na_Polsk%C4%99.
Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej 20 września 1939 roku, na wschód od Brześcia. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Agresja_ZSRR_na_Polsk%C4%99.
Defilada kawalerii sowieckiej po kapitulacji Lwowa. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Agresja_ZSRR_na_Polsk%C4%99.
Defilada kawalerii sowieckiej po kapitulacji Lwowa. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Agresja_ZSRR_na_Polsk%C4%99.
Instytut Pamięci Narodowej w 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę zaprezentuje multimedialną wystawę "20 - 40 - 20".
17 września 1939 roku, na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany IV rozbiorem Polski.

W rocznicę tamtego wydarzenia, IPN zaprezentuje wystawę, która poświęcona jest ofiarom zbrodni katyńskiej - wyjaśnia dyrektor Biura Edukacji Instytutu Adam Hlebowicz. Głównym elementem wystawy jest film, w którym ukazane są losy bohaterów wojny polsko - bolszewickiej, którzy 20 lat później zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach kaźni przez funkcjonariuszy NKWD.

W 1940 roku w Katyniu i innych miejscach z rozkazu Stalina zostało zamordowanych blisko 22 tysiące Polaków, którzy dostali się do sowieckiej niewoli właśnie po agresji Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku. Wystawa będzie oficjalnie otwarta o 14.00 w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.

Z kolei w Wytycznie o 13.15, prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przed pomnikiem ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie, oddadzą hołd żołnierzom walczącym we wrześniu 1939 roku z Armią Czerwoną. W obchodach weźmie udział zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma.

1 października, w okolicach wsi Wytyczno, oddziały polskie zostały zaatakowane przez kompanię czołgów batalionu rozpoznawczego, posuwającego jako szpica 253 pułku strzeleckiego Armii Czerwonej. Poszczególne bataliony przez kilka godzin powstrzymywały natarcie sowietów. Podczas walk zginęło ponad 90 żołnierzy polskich, a wielu zostało zamordowanych w niewoli lub zmarło wskutek ran.

Bitwa pod Wytycznem była jednym z ostatnich i największych starć z sowieckim najeźdźcą w 1939 roku.

W zamieszczonym na stronie MON podcaście minister mówił, że "w wyniku tajnego porozumienia dwóch totalitarnych państw - hitlerowskich Niemiec i stalinowskiej Rosji - II Rzeczpospolita, bohatersko odpierająca niemiecką agresję zbrojną, otrzymała śmiertelny cios, przekreślający możliwość dalszej obrony. Pomimo heroizmu żołnierzy i wysiłków dowódców walka na dwa fronty była ponad siły dla Polski". Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że za bezprawną i haniebną napaścią Rosjan "natychmiast poszła w ruch stalinowska machina terroru".

- Zbrodnie wojenne, mordy na obrońcach, masowe aresztowania, wywózki ludności cywilnej i grabieże majątku. Szczególny wymiar miały zbrodnie ludobójstwa popełnione na uwięzionych w obozach jenieckich żołnierzach Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszach Policji Państwowej, urzędnikach, prawnikach i nauczycielach. W tajnych egzekucjach wymordowano ponad 21 tysięcy naszych rodaków. Ich ciała pogrzebano w masowych grobach m.in. w Katyniu, Miednoje, w Bykowni pod Charkowem - mówił Błaszczak.

Minister zaznaczył, że choć propaganda PRL ukrywała prawdę o tych zbrodniach, "Polacy znali i przekazywali kolejnym pokoleniom prawdę o zgładzonych bez sądu obrońcach Rzeczypospolitej".

- Dziś kultywowanie tej pamięci jest naszą powinnością. Dlatego składając bohaterskim obrońcom 17 września hołd wdzięczności, jednocześnie zapewniamy, że dla nas wszystkich, ale szczególnie dla każdego współczesnego żołnierza Wojska Polskiego, wasze poświęcenie, odwaga, godność i honor, są największym wzorem. Cześć waszej pamięci. - mówił minister.

Wiosną 1940 roku zamordowano w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni ponad 21 700 polskich jeńców.

W rocznicę tamtego wydarzenia, IPN zaprezentuje wystawę, która poświęcona jest ofiarom zbrodni katyńskiej - wyjaśnia dyrektor Biura Edukacji Instytutu Adam Hlebowicz.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że za bezprawną i haniebną napaścią Rosjan "natychmiast poszła w ruch stalinowska machina terroru".
Minister zaznaczył, że choć propaganda PRL ukrywała prawdę o tych zbrodniach, "Polacy znali i przekazywali kolejnym pokoleniom prawdę o zgładzonych bez sądu obrońcach Rzeczypospolitej".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty