Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / hangela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / hangela (CC0 domena publiczna)
Część górników kopalni "Wujek" w Katowicach i "Halemba" w Rudzie Śląskiej nie wyjechała na powierzchnię po zakończonej szychcie - rozpoczynając tym samym protest pod ziemią.
Informację potwierdził Sierpień '80 na swoim profilu na Facebooku. Najprawdopodobniej - jak informuje Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia '80 - dołączy do nich część górników z KWK Bielszowice w Rudzie Śląskiej.

Coraz bardziej napięta atmosfera panuje w śląskich kopalniach, w związku z trudną sytuacją w branży.

Od zeszłego poniedziałku trwa pogotowie strajkowe w śląskich kopalniach. To odpowiedź na zaostrzanie polityki klimatycznej i widma likwidacji kopalń w regionie.

Związkowcy domagali się rozpoczęcia rozmów na temat przyszłości górnictwa z osobistym udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, dali czas szefowi rządu do poniedziałku. Premier do tej pory nie pojawił się na Śląsku i najprawdopodobniej już w poniedziałek nie dojedzie na Śląsk. W Warszawie odbywało się bowiem posiedzenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości.

- Dotychczasowe rozmowy z rządzącymi w kontekście polityki energetycznej i klimatycznej nie przyniosły żadnych rezultatów - mówi szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

- Jedno i drugie grozi likwidacją górnictwa na Śląsku, maksymalnie do lat dwunastu. A likwidacją przemysłu ciężkiego, szczególnie stalowego i hutniczego przypuszczamy, że niestety jeszcze szybciej. Przed nami decyzja Komisji Europejskiej odnośnie podwyższenia celów klimatycznych. Jeżeli rząd polski nie obroni starych celów, czyli 40 proc. do 2030 roku to my się bardzo obawiamy - dodaje Kolorz.

Związkowcy na wtorek zapowiadają masówki w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Na piątek zaplanowano demonstrację w Rudzie Śląskiej.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział w poniedziałek, że porozumienie jest możliwe, jednak najpierw jego kształt muszą wypracować eksperci.
Relacja Joanny Opas [IAR]
Relacja Agnieszki Loch [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty