Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: twitter.com/MON_GOV_PL
źródło: twitter.com/MON_GOV_PL
Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że ścieki z lewobrzeżnej Warszawy nie są zrzucane do Wisły.
Jak dodał, nieczystości są już kierowane do oczyszczalni "Czajka" po zapasowym rurociągu, ułożonym na moście pontonowym.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział, stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wciąż o tym nie poinformowało, ponieważ trwa kalibrowanie pomp, kierujących ścieki do improwizowanego rurociągu.

Przemysław Daca dodał, że most pontonowy, dzięki któremu ścieki trafiają do oczyszczalni "Czajka" może służyć jedynie do połowy listopada. Szef Wód Polskich podkreślił, że władze Warszawy muszą natychmiast przystąpić do przewiertu pod dnem Wisły, którym pociągnięty zostanie nowy rurociąg do "Czajki". Jeśli inwestycja nie zostanie zakończona do tego czasu, ścieki z lewobrzeżnej części stolicy znów będą kierowane Wisły.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę 29 sierpnia. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia. Wtedy do Wisły trafiło 3,5 miliona metrów sześciennych ścieków.

Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła w tej sprawie śledztwo. Dotyczy ono niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków, oraz sprowadzenia, w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach oczyszczalni "Czajka", niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach. Chodzi o niebezpieczeństwo w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Śledztwo wszczęto na podstawie doniesień medialnych.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie awarii skierował również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Prokuratura ma ustalić powody uszkodzenia rurociągu, a także kto i z jakiego powodu ewentualnie zawinił.

Minister Gróbarczyk dodał, że wniosek jest związany z niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Powiedział też, że w maju warszawski ratusz zapewniał jego resort, iż instalacja doprowadzająca ścieki do oczyszczalni "Czajka" jest bezpieczna i może być wykorzystywana. Minister dodał, że władze stolicy utrudniały jego resortowi kontrolę instalacji.
Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział, stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wciąż o tym nie poinformowało, ponieważ trwa kalibrowanie pomp, kierujących ścieki do improwizowanego rurociągu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty