Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska powiedziała niemieckiemu dziennikowi "Die Welt", że celem polskiej reformy sądownictwa jest zwiększenie jego skuteczności. Głównym wątkiem rozmowy jest kwestia praworządności w Polsce.
W wywiadzie, udzielonym hamburskiej gazecie, prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego wyjaśnia, że zgodnie z unijnym prawem organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich. Odnosi się w ten sposób do pytania dziennikarza "Die Welt" o niezależność polskich sądów.

"Celem reformy sądownictwa jest przede wszystkim ulepszenie jego skuteczności pod względem proceduralnym i strukturalnym" - wyjaśnia prezes Julia Przyłębska.

Dopytywana o różnice zdań między Brukselą a Warszawą w kwestii przestrzegania praworządności w Polsce prezes Trybunału Konstytucyjnego wskazuje, że w tym kontekście należy najpierw porównać polskie ustawodawstwo z innymi państwami członkowskimi. Podkreśla, że powoływanie sędziów w Polsce jest mniej upolitycznione niż w innych krajach. Tłumaczy, że raport Unii Europejskiej na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech został sporządzony "pod określoną tezę".

Julia Przyłębska wspomina też o sporach konstytucyjnych w samych Niemczech. Trzy miesiące temu Trybunał w Karlsruhe uznał wyższość niemieckich zapisów nad prawem unijnym.
Relacja Wojciecha Osińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty