Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Przed ambasadą RP w Sztokholmie przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnemu w sprawie tzw. aborcji eugenicznej protestowało kilkaset osób.
Szwedzka minister ds. równości zaoferowała Polkom pomoc w przeprowadzeniu aborcji w Szwecji.

Uczestnicy protestu, w większości Polacy zamieszkali w Szwecji, wznosili niecenzuralne okrzyki, trzymając w dłoniach transparenty z hasłami na rzecz wolnej aborcji.

Przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego użyli fasady budynku ambasady do projekcji materiałów propagandowych. Manifestujący domagali się spotkania z Ambasadorem RP w Szwecji, Joanną Hofman. Ze względu na obowiązujące obostrzenia dotyczące zagrożenia epidemicznego po kilku godzinach policja rozwiązała demonstrację.

Minister ds. równości, Åsa Lindhagen napisała w mediach społecznościowych, że Szwecja powinna Polkom umożliwić przeprowadzenie aborcji i w ten sposób podziękować za to, że Szwedki w latach 60. mogły zrobić to w Polsce.

- Chcemy, aby polskie kobiety mogły w sposób bezpieczny, nie ponosząc kosztów, dokonać aborcji w Szwecji. Żadna kobieta nie może ryzykować życiem, decydując się na nielegalną aborcję - uznała.

Przeciwko zaostrzeniu polskiego prawa aborcyjnego demonstrowano również w Göteborgu. Tam w proteście wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Relacja Przemysława Gołyskiego [Radio Szczecin

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty