Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Przedsiębiorcy, którzy spóźnią się z wnioskiem do ZUS nie uzyskają zwolnienia ze składek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Przedsiębiorcy, którzy spóźnią się z wnioskiem do ZUS nie uzyskają zwolnienia ze składek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Piątek jest ostatnim dniem składania wniosków o zwolnienia ze składek ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej 5.0.
To państwowa pomoc skierowana do firm z branży turystycznej i hotelarskiej, a także do organizatorów targów, konferencji i wystaw. Przedsiębiorcy dostaną wsparcie, jeśli odnotowali znaczny spadek przychodów.

Dzięki Tarczy 5.0, przedsiębiorcy będą mogli zostać zwolnieni ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Warunkiem przyznania takiego wsparcia jest udokumentowany spadek przychodów o co najmniej 3/4 w porównaniu z tymi samymi miesiącami ubiegłego roku.

Jak powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska, koszt opłacenia składek weźmie na siebie państwo.

- Zwolnienia z płacenia składek są skalkulowane na około 400 milionów złotych - podkreśliła.

Prezes ZUS-u dodała, że Tarcza 5.0 zakłada też świadczenia postojowe dla pilotów i przewodników turystycznych oraz dla firm, które zajmują się na przykład: transportem turystów, wystawianiem spektakli czy organizacją dyskotek.

- To jest świadczenie postojowe, które mogą pobierać podmioty, które skorzystały już z tego wsparcia poprzednim razem. Warunkiem jest spadek przychodów o 75 procent w porównaniu do tego samego miesiąca przed rokiem - powiedziała Gertruda Uścińska.

Przedsiębiorcy, którzy spóźnią się z wnioskiem do ZUS nie uzyskają zwolnienia ze składek.
Relacja Pawła Mytlewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty