Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Według najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dotyczącego ochrony zdrowia Szwecja jest krajem, który w Europie najgorzej radził sobie z powstrzymaniem pierwszej fali pandemii SARS-CoV-2.
Chodzi m.in. o kwestie zahamowania współczynnika reprodukcji wirusa czy izolowania zakażonych.

Autorzy opublikowanego w czwartek raportu wskazują, że większość krajów europejskich - z wyjątkiem Szwecji - wdrożyła podobne środki do powstrzymywania i łagodzenia skutków pierwszej fali pandemii.

Ograniczenie mobilności społecznej w dużym stopniu przyczyniło się do zahamowania rozprzestrzeniania się infekcji. W okresie od marca do maja mobilność Hiszpanów spadła o ponad 22 procent, Szwedów tylko o nieco ponad 7 procent.

Dopiero po 58 dniach udało się w Szwecji obniżyć do 1 współczynnik reprodukcji wirusa, w Polsce zajęło to 44, a na Malcie zaledwie 11 dni. W szwedzkich szpitalach liczba pacjentów chorych na COVID-19 wymagających intensywnej terapii rosła nieprzerwanie przez 11 tygodni, najdłużej spośród 35 krajów, które były przedmiotem badań OCED.

Norwegii i Finlandii najlepiej udało się powstrzymać koronawirusa. Częściowo z powodu czynników geograficznych, ale także z powodu wprowadzenia szybkich i skutecznych testów oraz dzięki wdrożeniu strategii śledzenia kontaktów.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Dodaj komentarz 5 komentarzy

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty