Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W Polsce stwierdzono w sobotę ponad 15 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Od piątku zmarło 599 zakażonych osób.
W ciągu minionej doby przeprowadzono ponad 42 tysiące testów na obecność koronawirusa. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych mówi, że obecnie mamy do czynienia ze stabilizacją zakażeń, ale na bardzo wysokim poziomie.

- Liczba zgonów jest ogromna i plasujemy się prawie w czołówce Europy i świata. Nakłada się na to bardzo duża liczba zakażeń 2-3 tygodnie temu, ale równocześnie coraz bardziej zmęczony system opieki zdrowotnej. Ludzie są przemęczeni, brakuje nam tlenu tak, jak często brakuje w szpitalu, czy pacjentom, chorym brakuje tlenu. Tu jest problem, że nie ma oddechu dla ochrony zdrowia. Nie cofnęliśmy się o krok i to jest niepokojące - podkreśla Sutkowski.

Doktor Michał Sutkowski dodał, że wykonywanych jest mniej testów, bo pacjenci niechętnie zgłaszają się do lekarzy z objawami zakażenia.

- Po pierwsze to powoduje rozwój pandemii, po drugie zgłaszają się pacjenci w drugim tygodniu choroby, czy pod koniec drugiego tygodnia choroby, kiedy już często jest szpital i respirator. Nie dotyczy to wszystkich. Dobrze, że powoli zaczęły działać restrykcje - dodał Sutkowski.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że to mała liczba, biorąc pod uwagę to, iż zlecenia pochodzą z dni roboczych. Wiceminister zaapelował o niebagatelizowanie objawów choroby. - To bardzo niebezpieczne ze względu na przebieg epidemii. Okres początkowy, kiedy mamy tylko gorączkę i trochę kaszlu może w pewnym momencie bardzo się zaostrzyć. Może dojść do przesilenia i zdarza się, że pacjenci trafiają do szpitala w ciężkim stanie. Walka z koronawirusem jest wtedy utrudniona i czasem kończy się śmiercią. Mój apel, żeby się testować i zgłaszać do lekarzy, by nie przegapić momentu, kiedy powinniśmy uzyskać pomoc w szpitalu - stwierdził Kraska.

Łącznie od początku epidemii potwierdzono w Polsce ponad 970 tysięcy zakażeń koronawirusem, zmarło prawie 17 tysięcy osób.
Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych mówi, że obecnie mamy do czynienia ze stabilizacją zakażeń, ale na bardzo wysokim poziomie.
Doktor Michał Sutkowski dodał, że wykonywanych jest mniej testów, bo pacjenci niechętnie zgłaszają się do lekarzy z objawami zakażenia.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że to mała liczba, biorąc pod uwagę to, iż zlecenia pochodzą z dni roboczych. Wiceminister zaapelował o niebagatelizowanie objawów choroby.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty