Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Praga. Fot. www.pixabay.com/photo-2806878 (domena publiczna)
Praga. Fot. www.pixabay.com/photo-2806878 (domena publiczna)
Czeski rząd rozpoczął konsultacje w sprawie budowy pierwszego odcinka kanału wodnego Dunaj-Odra-Łaba. Fragment nowej drogi wodnej ma połączyć Ostrawę z Polską.
Decyzję o rozpoczęciu przygotowań do budowy kanału, czeski rząd wydał na początku października. Po niespełna dwóch miesiącach przedstawiciele ministerstwa transportu zaczęli konsultacje z samorządowcami i ekspertami z Ostrawy - pisze dziennik Hospodářské Noviny.

Konsultowane są różne warianty przebiegu planowanej drogi wodnej oraz ich wpływ na środowisko. Pierwszy odcinek kanału ma rozpoczynać się w Ostrawie i docelowo połączyć czeskie miasto z Kędzierzynem-Koźlem po stronie polskiej. Budowa czeskiego odcinka ma się rozpocząć w 2030 roku, a jej koszt jest szacowany na ponad pół miliarda euro.

Czeski rząd przekonuje, że nowa droga wodna przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu. Sceptyczni wobec budowy są samorządowcy z Ostrawy. Obawiają się degradacji środowiska naturalnego i pogorszenia warunków życia w mieście. Na możliwe negatywne efekty planowanej inwestycji wskazują też ekolodzy.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty