Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Sojusz Północnoatlantycki nie zamierza na razie wycofywać się z Afganistanu - mówił szef Sojuszu Jens Stoltenberg po zakończeniu pierwszego dnia wirtualnego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO.
Dyskusja na temat dalszych losów misji w Afganistanie rozgorzała, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły, że z końcem roku wycofają do domu około dwóch tysięcy żołnierzy.

Podczas dyskusji ministrowie krajów członkowskich mieli zadeklarować, że wspierają toczące się w Afganistanie rozmowy pokojowe między rządem w Kabulu a talibami. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że NATO nie zamierza się z Afganistanu wycofywać ani zmieniać charakteru misji mimo nowych decyzji podjętych w Waszyngtonie.

- Stany Zjednoczone zdecydowały się zredukować swoją obecność do 2,5 tysiąca żołnierzy, ale misja szkoleniowa NATO jest kontynuowana. Ponad połowa naszych sił to obecnie wojska spoza USA. Ministrowie zadeklarowali, że kraje NATO pozostają zaangażowane w misję i wspierają afgańskie siły w ich walce z terroryzmem - dodał Stoltenberg.

Obecnie w Afganistanie służy około 11 tysięcy zagranicznych żołnierzy, w tym także Polacy. Mimo dzisiejszych deklaracji przyszłość misji NATO od maja stoi pod znakiem zapytania. Jeśli bowiem talibowie porozumieją się z afgańskimi władzami, to będzie to wówczas oznaczać, że od maja z Afganistanu mają wycofać się wszyscy zagraniczni żołnierze. Jednak powodzenie rozmów pokojowych stoi pod znakiem zapytania.

Ewentualne porozumienie rządu z talibami miałoby zakończyć trwającą od niemal dwóch dekad wojnę domową w Afganistanie. Politycy, eksperci i część Afgańczyków obawia się jednak, że wejście partyzantów w skład rządu może oznaczać odebranie części praw obywatelskich kobietom i powrót do surowych przepisów religijnych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty