Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
5 grudnia wchodzą w życie nowe zapisy pakietu deregulacyjnego. Skorzystają z nich wszyscy właściciele i użytkownicy samochodów. Jednym z nich jest zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.
Od soboty policja nie będzie karać za brak tego dokumentu. Będzie dostępna aplikacja, która umożliwia ściągnięcie na telefon elektronicznego prawa jazdy.

Pełnomocnik rządu do spraw cyfryzacji Marek Zagórski powiedział, że warto mieć jednak przy sobie jakąś wersję tego dokumentu. Może się on przydać w przypadku stłuczki lub poważniejszej kolizji, kiedy jest konieczne spisanie danych z dokumentów.

Wcześniej rząd zniósł obowiązek posiadania przy sobie w trakcie jazdy dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Jednym z rozwiązań, które mają ułatwić życie kierowcom, jest zniesienie konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w momencie, kiedy nie ma już miejsca na nowe pieczątki potwierdzające pozytywny wynik przeglądu technicznego.

Jak mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wymiana dowodu wiązała się z wieloma niedogodnościami, czyli z koniecznością dwukrotnej wizyty w urzędzie komunikacji starostwa powiatowego oraz z koniecznością zapłaty za nowy dokument. W ramach pakietu będzie też możliwość rejestrowania samochodu przez dealera oraz możliwość zwrotu elektronicznego dowodu rejestracyjnego przez pracownika stacji diagnostycznej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty