Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / fotoblend (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fotoblend (CC0 domena publiczna)
Komisja Europejska podpisała umowę z firmą Moderna na dostawy 160 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi.
To szósty kontrakt z koncernem farmaceutycznym sfinalizowany przez Brukselę, która prowadzi negocjacje w imieniu unijnych krajów.

Firma Moderna poinformowała niedawno, że jej szczepionka ma niemal 95-procentową skuteczność. Kilka dni temu złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków o warunkową autoryzację szczepionki. Unijna agencja zapowiada, że da zielone światło dla dopuszczenia na rynek jeśli kompleksowe badania potwierdzą, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne.

Oprócz Moderny taki wniosek zgłosiły też Pfizer i BionTech.

"Mamy możliwie najszerszą i najbardziej zróżnicowaną bazę szczepionek na świecie. Europejczycy wkrótce zostaną zaszczepieni bezpiecznymi szczepionkami" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Wcześniej Komisja informowała, że zakontraktowała w sumie 2 miliardy dawek szczepionek w ramach umów z sześcioma koncernami farmaceutycznymi. Po zatwierdzeniu szczepionek i dopuszczeniu na unijny rynek każdy kraj członkowski otrzyma je w tym samym czasie, proporcjonalnie do populacji i na tych samych warunkach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty