Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę wchodzą w życie przepisy, które pozwalają kierowcy jeździć samochodem bez dokumentu potwierdzającego jego uprawnienia do prowadzenia pojazdu. W razie potrzeby policjant sprawdzi dane w systemie komputerowym.
Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreślił, że dzięki temu wielu kierowców nie narazi się na kłopotliwą sytuację podczas kontroli drogowej.

Przypomniał, że wielokrotnie podczas kontroli okazywało się, że kierowca zapomniał wziąć z domu dokumentów. Teraz policjant sprawdzi wszystkie dane elektronicznie. Robert Opas dodał, że dzięki systemowi informacyjnemu, z którego korzystają policjanci, brak dokumentu nie będzie utrudniał samej kontroli. W razie awarii systemu funkcjonariusze będą mogli połączyć się z komendą i uzyskać informacje drogą radiową.

Policjant zaznaczył, że brak dokumentu prawa jazdy w chwili kontroli nie ogranicza funkcjonariuszy w możliwości odebrania uprawnień do kierowania pojazdami. Wtedy adnotację o odebraniu uprawnień również wprowadza się elektronicznie, a kierowca otrzymuje pisemne pokwitowanie o tym fakcie.

Nowe przepisy nie dotyczą obcokrajowców poruszających się po polskich drogach na legalnie wydanych zagranicznych dokumentach.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty