Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
We wtorek Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmie się projektem ustawy dotyczącym czternastej emerytury.
Wypłata "czternastki" planowana jest na listopad, w wyjątkowych sytuacjach wypłacana będzie w grudniu - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej tłumaczy, iż inaczej niż w przypadku trzynastej emerytury, wypłata "czternastki" będzie uzależniona od kryterium dochodowego wynoszącego 2900 złotych. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie wyższe od tej kwoty, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę". Czternasta emerytura będzie więc pomniejszana o kwotę przekroczenia 2900 złotych.

We wtorek nad projektem ma pracować Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Zajmie się również waloryzacją emerytur i rent - zwraca uwagę minister Marlena Maląg. Rząd zaplanował co najmniej 50 złotowy wzrost emerytur i rent, tym samym minimalna emerytura wynosiłaby 1250 złotych.

- Jeśli jednak okaże się, że inflacja będzie wyższa niż 50 złotych, to oczywiście emerytury będą wyższe o wskaźnik inflacji - zaznaczyła minister.

Zwróciła też uwagę, że w tym roku, podobnie jak w dwóch poprzednich latach, wypłacona zostanie trzynasta emerytura. W sumie na "trzynastkę", "czternastkę" i waloryzację świadczeń rząd zaplanował w budżecie państwa około 30 miliardów złotych - wyjaśniła minister Marlena Maląg.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty